Metaverse'in finans sektöründeki uygulamaları
Metaverse applications in the financial industry
  1. Tez No: 910495
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZSERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnsanların avatarları yani sanal temsillerini kullanarak birbirleri ve dijital temsilleri ile sanal gerçeklik cihazları yardımıyla üç boyutlu olarak görsel, işitsel ve dokunsal olarak etkileşime girebildiği sanal evrenlerden oluşan bir ağ olan Metaverse, dijitalleşmenin gelecek nesli olarak yerini almaya başlamıştır. İnternet, özellikle sosyal medya hızla yaygınlaşarak günlük hayatın önemli bir parçası haline gelmiş, Covid-19 pandemisi dolayısı ile yaşanan kapanmaların da etkisi ile uzaktan çalışma, dijital ekonomi, dijital sosyalleşme ve dijital eğlence dönüşüm geçirerek hayatımıza iyice yerleşmiştir. Web 2.0 olarak adlandırılan günümüz sosyal medya eksenli internet yapısı hakkında da bir dönüşümden bahsedilmekte, internetin yeni kuşağı olarak Web 3.0 gösterilmektedir. Diğer yandan blok zincir teknolojisi ve bu teknoloji üzerine bina edilen, ekonomik büyüklüğü küresel ekonomi içerisinde belirgin bir boyuta ulaşan NFT ve sanal para birimleri gibi kripto varlıklar giderek yaygınlaşmış, geleceğin ekonomisini belirleyici unsuları arasına girmiştir. Metaverse ve ilgili diğer kavramlardan, hızla büyüyen Metaverse'in ekonomik boyutundan, Metaverse ile değişime uğrayacağı ve yeni oluşacağı düşünülen sektörlerden ve Metaverse bankacılığı ve finansal hizmetler sektöründeki mevcut ve potansiyel uygulama alanlarından bahsedilen bu çalışmada dünyada önde gelen bankaların ve Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların Metaverse uygulamalarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Metaverse, a network of virtual universes where humans using their avatars, can interact visually, auditory and touch fully with each other with the help of devices designed for experiencing virtual world such as virtual reality, has begun to take the place of digitalization as the next generation. The Internet, especially social media, has taken its place and played an important part of everyday life. Enhanced with the impact of the Covid-19 pandemic's shutdowns, remote work, the digital economy, digital socialization, and digital entertainment, internet have transformed our lives in digital manner. A transformation in today's social media-based Internet, called Web 2.0, and is described as the new generation of the Internet, Web 3.0. On the other hand, blockchain technology and crypto assets, such as NFTs and digital currencies, which are built on this technology, have become increasingly widespread, defining the economy of the future, reaching significant economic value within the global economy. This study discusses Metaverse and other related concepts, the economic volume of the rapidly growing Metaverse, industries that are thought to change and emerge with the Metaverse, current and potential application areas of Metaverse in the banking and financial services industry, and Metaverse applications of the world's leading banks and banks operating in Turkey.