Üç boyutlu karakter tasarımında hareket yakalama teknolojisinin kullanımı ve bir uygulaması
The use of motion capture technology in three-dimensional character design and an application study
  1. Tez No: 910504
  2. Yazar: YELİZ CANTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUTKU DİLEM ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, yapay zeka uygulamaları kullanılarak motion capture (mocap) teknolojisi ile 3D karakter animasyonu oluşturmayı ele almaktadır. Motion capture, sinema ve oyun endüstrisinde karmaşık ve gerçekçi karakter animasyonları yaratmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, genellikle pahalı ekipmanlar ve geniş stüdyolar gerektirdiğinden, küçük çaplı projelerde kullanımı sınırlıdır. Yapay zeka, bu teknolojiyi daha erişilebilir hale getirerek cep telefonu ve laptop kameraları gibi günlük cihazlarla yüksek kaliteli hareket verileri elde etmeyi mümkün kılmaktadır. Bu çalışma, üç boyutlu karakter animasyonunda yapay zeka destekli hareket yakalama teknolojilerinin nasıl kullanıldığını, avantajlarını, dezavantajlarını ve uygulama sürecini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, cep telefonu ve laptop kameraları ile kaydedilen hareket verileri, yapay zeka algoritmalarını kullanan Rokoko Vision aracılığıyla işlenmiştir ve elde edilen animasyonlar bir oyun açılış animasyonunda kullanılmıştır. Araştırma, teorik olarak yapay zeka ve motion capture teknolojilerinin entegrasyonuna katkı sağlarken, pratik olarak düşük maliyetli ekipmanlarla yüksek kaliteli animasyonların nasıl oluşturulabileceğini göstermektedir. Yapay zekâ ile hareket yakalamanın avantajları arasında düşük donanım ihtiyacı, maliyetin azalması ve daha geniş kitlelere ulaşma potansiyeli bulunmaktadır. Ancak, sınırlı hareket alanı, parmak hareketlerinin algılanamaması ve vücut parçalarının doğru şekilde yakalanamaması gibi dezavantajlar vardır. Yakalanan hareketlerin yapay zekâ ile işlenip karaktere aktarılması, animasyon oluşturma sürecini hızlandırmıştır. Karakterlerin animasyonunda bu teknolojiyi kullanırken verilerin detaylarına ve doğruluğuna dikkat edilmesi, kaliteli ve doğal sonuçlar elde etmek için kritik önem taşımaktadır. Tez, animasyon ve oyun endüstrisinde yenilikçi ve ekonomik çözümler sunmakta ve bu alanda gelecekteki çalışmalar için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the creation of 3D character animation with motion capture (mocap) technology using artificial intelligence applications. Motion capture is widely used in the cinema and gaming industry to create complex and realistic character animations. However, since it usually requires expensive equipment and large studios, its use is limited in small-scale projects. Artificial intelligence makes this technology more accessible, making it possible to obtain high-quality motion data with everyday devices such as mobile phone and laptop cameras. This study aims to examine how AI-supported motion capture technologies are used in 3D character animation, their advantages, disadvantages, and application processes. In this study, motion data recorded with mobile phone and laptop cameras were processed through Rokoko Vision, which uses artificial intelligence algorithms, and the resulting animations were used in a game opening cutscene ainimation. The research contributes to the integration of AI and motion capture technologies theoretically, while practically showing how high-quality animations can be created with low-cost equipment. The advantages of AI motion capture include low hardware requirements, reduced cost, and the potential to reach a wider audience. However, there are disadvantages such as limited range of motion, inability to detect finger movements, and inability to capture body parts accurately. The processing of captured movements with artificial intelligence and transferring them to the character has accelerated the animation creation process. When using this technology in character animation, attention to the details and accuracy of the data is critical to obtaining quality and natural results. The thesis offers innovative and economical solutions in the animation and gaming industry and provides a basis for future work in this field.