Modifiye edilmiş PGMA hidrojellerin sentezi ve boya gideriminde potansiyellerinin araştırılması
Synthesis of modified PGMA hydrogels and investigation of their potential in dye beds
- Tez No: 910508
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTALMIŞ GÖKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Antropojenik faaliyetler ve artan nüfus, ekosistemlerde kirliliğe yol açmaktadır. Dün-yadaki suyun üçte birinden fazlası tarımsal, evsel ve endüstriyel amaçlarla kullanılmak-ta; bu faaliyetler sonucunda boyalar, gübreler, pestisitler ve ağır metaller gibi çeşitli sentetik ve jeojenik bileşikler su kaynaklarını kirletmektedir. Bu kirleticiler arasından boyalar her sektörde yaygın kullanıldıkları için diğerlerine göre ön plana çıkmaktadır. Hatta günümüzde su kirliliği açısından boyalar en önemli kirleticilerden biri kabul edilmektedir. Dolayısıyla bu çalışmada yaygın boyalardan biri olan Bromofenol mavisi (BPB) boyasının adsorpsiyonu üzerine çalışılmıştır. Bu çalışmanın ilk aşamasında Poli(glisidil metakrilat) (PGMA) polimeri ile jeller üretil-di. İkinci aşamada bu jeller modifiye edilerek BPB boyasının adsorpsiyonu için yeni adsorbentler hazırlandı. Son aşamada ise bu modifiye jellerle BPB boyasının adsorpsi-yonu gerçekleştirildi. Bu aşamada kesikli adsorpsiyon yöntemi kullanıldı. Yürütülen deneylerle PGMA jeller için en uygun adsorbent miktarı, başlangıç boya konsantrasyo-nu, pH, sıcaklık parametreleri belirlendi. PGMA jeller ile BPB boyası arasındaki ad-sorpsiyonun mekanizması Langmuir, Freundlich, Dubinin-Radushkevich ve Temkin izoterm modelleri ile aydınlatıldı. Sonuçta PGMA jellerin BPB boyasının adsorpsiyonu açısından iyi performansa sahip olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Anthropogenic activities and increasing population cause pollution in ecosystems. More than one third of the world's water is used for agricultural, domestic and industrial pur-poses; as a result of these activities, various synthetic and geogenic compounds such as dyes, fertilizers, pesticides and heavy metals pollute water resources. Among these pol-lutants, dyes stand out from the others because they are widely used in every sector. In fact, dyes are considered to be one of the most important pollutants in terms of water pollution today. Therefore, in this study, the adsorption of one of the common dyes, Bromophenol Blue (BPB), was investigated. In the first stage of the study, gels were produced with Poly(glycidyl methacrylate) (PGMA) polymer. In the second stage, these gels were modified and new adsorbents were prepared for the adsorption of BPB dye. In the last stage, the adsorption of BPB dye was carried out with these modified gels. In this stage, batch adsorption method was used. The experiments determined the most suitable adsorbent amount, initial dye concentration, pH and temperature parameters for PGMA gels. The adsorption mecha-nism between PGMA gels and BPB dye was explained by Langmuir, Freundlich, Dubi-nin-Radushkevich and Temkin isotherm models. As a result, it was observed that PGMA gels had a good performance in terms of adsorption of BPB dye.