Moda endüstrisinde sürdürülebilirliğin parametrelerinden olan modüler tasarım ile çocuk giysi koleksiyonu geliştirilmesi
Developing children's garment collection with the modulardesign method, which is one of the parameters ofsustainability in the fashion industry
- Tez No: 910516
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moda Tasarımı ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Modüler giysi tasarımı, giysilerin uyumlu ve kolayca değiştirilebilen parçalardan oluştuğu yenilikçi bir yaklaşımı ifade eder. Bu tasarım, giysi parçalarının ömrünü uzatır ve modüler parçaların bir araya getirilmesiyle çeşitli stiller ve kombinasyonlar oluşturulmasına olanak tanır. Sürdürülebilirlik açısından, modüler giysi tasarımı tüketimi yavaşlatarak tekstil endüstrisinin çevresel etkilerini azaltır. Ayrıca, modüler tasarım atık üretimini azaltır ve uzun ömürlü giysiler üreterek kaynakların daha verimli kullanılmasına katkı sağlar. Özellikle çocuk giysilerinde, modüler giysi tasarımı çocukların hızlı büyüme dönemlerinde giysilerin daha uzun süre kullanılabilmesini sağlar. Bu durum, ebeveynler için maliyet tasarrufu sağlarken aynı zamanda atık miktarını da azaltır. Modüler tasarım sayesinde, çocuk giysileri kolayca ayarlanabilir ve farklı kombinasyonlarla çeşitli stiller elde edilebilir. Bu yaklaşım, çocuk giyim endüstrisinin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasına ve çevresel etkilerini azaltmasına yardımcı olur. Bu tez, moda endüstrisinde sürdürülebilirliğin önemli bir unsuru olan modüler tasarımın 2-8 yaş erkek çocuk kapsül koleksiyonlarında nasıl kullanılabileceğini incelemektedir. Modüler tasarımın, özellikle 2-4, 4-6 ve 6-8 yaş gruplarına uygun giysiler tasarlayarak, çocuk giysilerinde uygulanabilirliğini ve sürdürülebilir moda anlayışına katkılarını göstermeyi amaçlamaktadır. Bulgular, modüler tasarımın çevresel sürdürülebilirliği desteklerken, ekonomik ve sosyal boyutlarda da olumlu etkiler yaratabileceğini ortaya koymaktadır. Özellikle çocuk giysi koleksiyonlarında modüler tasarımın kullanımı, giysilerin yeniden kullanımını artırmakta, tüketici memnuniyetini ve ürünlerin uzun ömürlülüğünü sağlamaktadır. Bu tez, modüler tasarımın moda endüstrisinde sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada önemli bir araç olduğunu vurgulamakta ve bu yaklaşımın geniş çapta benimsenmesinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Modular clothing design represents an innovative approach in which garments consist of compatible and easily interchangeable components. This design extends the lifespan of clothing and allows for the creation of various styles and combinations by assembling modular pieces. From a sustainability perspective, modular clothing design slows down consumption, thereby reducing the environmental impact of the textile industry. Additionally, modular design minimizes waste and contributes to more efficient resource use by producing durable garments. Particularly in children's clothing, modular design allows garments to be worn for longer periods during rapid growth phases. This not only offers cost savings for parents but also reduces the amount of waste generated. Through modular design, children's clothing can be easily adjusted and combined to create different styles. This approach helps the children's fashion industry achieve its sustainability goals and reduce its environmental footprint. This thesis examines how modular design, a crucial element of sustainability in the fashion industry, can be applied in capsule collections for boys aged 2-8. By designing garments adaptable for the 2-4, 4-6, and 6-8 age groups, the study aims to demonstrate the applicability of modular design in children's clothing and its contributions to the sustainable fashion concept. The findings reveal that modular design not only supports environmental sustainability but also generates positive effects in economic and social dimensions. Particularly in children's clothing collections, the use of modular design increases garment reuse, enhances consumer satisfaction, and ensures longer product lifespans. This thesis emphasizes that modular design is an important tool for achieving sustainability goals in the fashion industry and highlights the significance of its widespread adoption.