Tekstil ve moda endüstrisinde inovatif yaklaşımlar: İleri dönüşüm ve dijitalleşme
Innovative approaches in the textile and fashion industry: Upcycli̇ng and digitalizati̇on
- Tez No: 728630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÖHRET AKTEPE DAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırmanın amacı, ileri dönüşüm ve dijitalleşme olanaklarının çevreye sürdürülebilirlik konusunda olan katkısını tekstil ve moda endüstrisi üzerinden incelemektedir. Tekstil ve moda endüstrisinde son birkaç yılda ortaya çıkan hızlı moda ve dolaylı olarak bilinçsiz tüketimin etkisi ile kıyafet, kumaş, ayakkabı ve aksesuar vb. ürünlerde çok fazla ürün değişikliğine ve satın alıma teşvik etmektedir. Günümüzde doğal kaynak kullanımı, imalat, fabrikaların çalışması ve 2014 yılı araştırma verilerine göre tekstil atıkları Dünya'da çöplüklerin %5'ini kaplamaktadır. Sürdürülebilirliğin temel amaçlarından çevre kirliliğinin önüne geçmek için yapılması gerekenler, çevresel etkenler konusunda bilinçlenmek, atık azaltmak ve üretim süreci ile çıkan atıkların geri dönüşüm ve ileri dönüşüm yöntemleri ile dönüştürülüp tekrar üretime ve yeniden kullanım sürecine dâhil edilmesidir. İleri dönüşümde geri dönüşüme kıyasla hiçbir endüstriyel üretim işleminden geçirilmeden atık olarak görülen ürün ya da kullanılmış bir ürünü üzerinde yapılan değişiklikler, tamirat ve değerini yükseltip yeniden tasarım ile ev, ofis veya atölyede gibi ortamlarda kolaylıkla uygulanılabilmektedir. İleri dönüştürülemeyecek hiçbir ürün yoktur. İleri dönüşüm geri dönüşüme kıyasla enerji, hammadde, karbon ayak izi, su ayak izi ve çevre kirliliğine sebep olmamaktadır. Buna göre, tüketim çılgınlığı ile bilinçsiz tüketim yapmak ve doğaya dolaylı yoldan zarar vermek yerine tekstil ve moda endüstrisinde sürdürülebilir gelişen teknoloji,7R unsurları, ileri dönüşüm ve geri dönüşüm vb. uygulamaların gelişmesi ile fazla tüketimin önüne geçilebilir. Böylece tek kullanımlık ürünler yerine kişiye özel ve özgün ürünler ile istenilen atık azaltımı, bilinçsiz tüketim ve çevre kirliliğinin önüne geçilebilir. Bu araştırmada belirtilen unsurların neden olduğu zararların inovatif yaklaşımlar ile birlikte ortaya çıkan dijitalleşme olanakları ve ileri dönüşüm uygulamaları tekstil ve moda endüstrisi özelinde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, is to examine the contribution of upcycling and digitalization opportunities to the environment in terms of sustainability through the textile and fashion industry. In the textile and fashion industry, with the effect of fast fashion and indirectly unconscious consumption in the last few years, it encourages a lot of profuct changes and purchases in clothes, fabrics, shoes and accessories and similar products. Today according to natural resource use, manufacturing, operation of factories and 2014 research data, textile waste covers 5% of landfills in the World. One of the main goals of sustainability is to be aware of environmental factors, reduce waste and convert the waste produced by the production process using recycling and upcycling methods include it in the production and reuse process. Compared to recycling, in upcycling the product seen as waste without any industrial production process or changes made on a used product can be easily applied in environments such as home, office or workshop with repair and redesign. There is no product that cannot be converted forward. Advanced conversion compared to recycling, it does not cause energy, raw material, carbon footprint, water footprint and environmental pollution. Accordingly, instead of making unconscious consumption with consumption frenzy and indirectly damaging the natüre, sustainable developing technology in the textile and fashion industry, 7R elements, upcycling and recycling etc. With the development of applications, excessive consumption can be prevented. In this way, the desired waste reduction, unconscious consumption and environmental pollution can be prevented by personalized and orginal products instead of disposable products. In this research, the harms caused by the specified elements will be examined in the textile and fashion industry, as well as the possibilities of digitalization and upcycling applications thar arise together with innovative approaches.