Anovulatuar siklusların renkli akım doppler ultrasonografi ile saptanması
- Tez No: 91053
- Danışmanlar: DR. GÖĞŞEN ÖNALAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
VI.OZET Bu çalışmaya Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği, infertilite polikliniğine ve jinekoloji polikliniğine Ocak 2000 ile Ağustos 2000 tarihleri arasında başvuran yaşları 17 ile 33 arasında değişen toplam 60 hasta dahil edilmiştir. Çalışmada hastalar II ayrı gruba ayrılmıştır. I. grup anovulatuar hastalardan, ll.grup ovulatuar hastalardan oluşmuştur. Çalışmamızda anovulatuar siklusu olan primer infertil 30 kadın hasta ve ovulatuar siklusu olan 30 kadın hastanın uterin arter Pl ve ovaryan arter Pl değerleri menstruel siklusun 7.,13.,21. günlerinde değerlendirildi. Anovulatuar siklusu olan hastaların uterin arter impedanslarının siklus boyunca yüksek kaldığı gözlendi. Ovulatuar siklusu olan kadınlarla karşılaştırıldığında uterin arter Pl değerlerinde siklusun 7., 13. ve 21. günlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu. (p>0.05) Anovulatuar hastalarda ovaryan arter impedansı siklus boyunca anlamlı bir değişiklik göstermedi (p0.05) Sonuç olarak Renkli Doppler Sonografi anovulatuar siklusların saptanmasında etkili bir yöntemdir. Noninvaziv olması değerini artırmaktadır. Jinekoloji, obstetri, vasküler cerrahi ve tıbbın diğer dallarında olmak üzere çok geniş bir kullanım alanı içermektedir. İnfertilite de özellikle in-vitro fertilizasyonda daha geniş ve bilinçli kullanımı ile başarı oranları artırılabilir. 39
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY This study was performed at Ministry of Health Ankara Education and Reaserch Hospital. We included women ages between 17-33 who applied to Gynecology and Infertility Departments between January and August 2000. The patients were separated into two groups. The first group was composed of 30 women having anovulatory cycles and the second group of 30 women having normal ovulatory cycles. In our study, in both groups, uterine artery PI and ovarian artery PI were analized on the 7th, 13th and 21st days of their menstruel cycles. In the first group the uterine artery impedance was high during the whole menstruel cycle. When compared with the patients of the second group the uterine artery PI was statistically meaningful on the 7th, 13th and 21st days of the menstruel cycle (p>0.05). In anovulatory patients the ovarian artery impedance did not show any significant difference during the menstruel cycle (p0.05). In conclusion Color Doppler Sonography is noninvasive and important method to diagnose anovulatory cycyles. It is used widely in gynecology and obstetrics, vascular surgery and infertility. Especially in IVF this method could increase the success. 40