Yurt dışı film festivallerinden ödülle dönmüş Türk filmlerinin ulus markalama bağlamında etkileri üzerine bir araştırma
A research on the effects of award-winning Turkish films from international film festivals in the context of nation branding
- Tez No: 910534
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Küresel rekabet, ülkeleri iç ve dış kamuoyundaki kendilerine ilişkin algıları önemseme ve yönetmeye itmektedir. Rekabetin ticari boyutu çoktan aştığı böylesi bir ortamda ulus marka olma yarışı, siyasetten sanata çok katmanlı ve çok paydaşlı bir strateji temelinde ilerlemektedir. Yaratıcı kültür endüstrileri içerisinde özgün nitelikleriyle öne çıkan sinema, içinden çıktığı ulus hakkında çok şey söyleyebilme kapasitesine sahiptir. Sinema, uluslararası izleyiciyle bağ kurma potansiyeli sayesinde ülkelerin büyük bütçeli tanıtım kampanyalarıyla edinemedikleri tanınırlığı sağlamakta, ulusal kimliğe ilişkin birçok ögeyi sergilemektedir. Sinema gibi yaratıcı kültür endüstrilerinin ulus markalamaya etkisi tartışılırken ülkelerin yumuşak gücüne yaptığı katkı ve kamu diplomasisi dahilinde bir enstrümana dönüşmesi dikkate alınmalıdır. İç içe geçmiş bu kavramlar haricinde sinemanın kültürlerarası iletişime zemin oluşturması, uluslararası izleyicinin o ulus hakkındaki stereotiplerini sorgulatması, algılarını şekillendirebilmesi de değinilmesi gereken konular arasındadır. Yurt dışı festivallerde ödül kazanma başarısı gösteren 2000 yılı sonrası Türk filmleri özelinde sinemanın ulus markalamaya etkilerini konu edinen bu çalışmada uzman görüşüne başvurulmuş ve içerik analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Global competition pushes countries to care about and manage perceptions of internal and external public opinion about themselves. In such an environment where competition has already exceeded the commercial dimension, the race to become a nation brand progresses on the basis of a multi-layered, multi-stakeholder strategy from politics to art. Cinema, which stands out with its original products among the creative cultural industries, has the ability to say a lot about the nation from which it emerged. Thanks to its potential to connect with international audiences, cinema provides recognition that countries cannot achieve through big-budget promotional campaigns and displays many elements of national identity. When discussing the impact of creative cultural industries such as cinema on nation branding, their contribution to the soft power of countries and their transformation into an instrument within public diplomacy should be taken into consideration. Apart from these intertwined concepts, the fact that cinema provides a basis for intercultural communication, makes the international audience question their stereotypes about that nation, and shapes their perceptions are among the issues that need to be mentioned. In this study, which focuses on the effects of cinema on nation branding specifically considering festival award winning Turkish films after 2000, expert opinion was consulted and content analysis was carried out.