Yabancılara Türkçe öğretiminde yüksek Türkçe (C1-C2) seviyesindeki kısa film senaryo örnekleri
Short film scenario examples at high Turkish (C1-C2) level in teaching Turkish to foreigners
- Tez No: 874051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Küreselleşen dünyada yaşadığımız şartlardan dolayı yabancı dil öğrenme gereksinimi artık olmazsa olmaz bir unsur olmuştur. Bu çerçevede Türkçe öğrenmek isteyip, Türkiye'de okumak isteyen yabancı öğrenciler doğrultusunda TÖMER çok değerli ve revaçta bir kurum haline gelmiştir. Yabancı dil olarak öğrenim yurt dışı ve yurt içi üniversiteler bağlamında gerçekleştirilmektedir. Türkçe öğrenimi ile ufak çaplı kültürel etkileşimler de söz konusu olunca dünyada büyük bir öneme sahip olmuştur. Çalışmanın problem durumu Türkçe öğretimi gerçekleştirilirken ders materyallerinin bazı eksik yönleri ortaya çıkmıştır. Türkçe öğrenen yabancı öğrenciler dilini sadece gramer ve konuşma açısından geliştirdiği için kültürel aktarımlar arka plana atılabilmektedir. Türkçe dilimizin bu günlere zor mücadelelerle geldiği de göz önünde bulundurulduğunda bu kültürel etkileşim olayının daha fazla materyallerle detaylandırılması gerektiği düşüncesiyle bu çalışma ortaya çıkmıştır. C1 ve C2 seviyesinde hazırlanan bu kısa film senaryoları, öğrencilerin hem dil becerilerini geliştirme hem de öğrenilen dilin dilsel ve kültürel özelliklerini anlama konusunda yardımcı olacak;aynı zamanda zihinlerinde bir betimleme oluşturmalarına katkı sağlayacaktır. Öğrenciler, senaryo temelli öğrenme yöntemiyle dilimizi kolayca öğrenirken aynı zamanda dilin tamamlayıcısı olan kültürümüzü de keşfedeceklerdir . Dahası bu senaryolar YTÖ alanı için bir kaynak işlevi görecektir. Bu çalışma yüksek Türkçe (C1- C2 ) seviyede olan öğrencilere diyalog okuma alışkanlığı kazandırma, Türkçede kullanılan bazı ikilemeleri, atasözlerini ve deyimleri, örf ve adetlerdeki kelimelerin farkında olmalarını sağlama, kültürel unsurları tanıma konusunda görsel ve işitsel bir yarar sağlamayı hedeflemektedir. Çalışmanın içerisinde bulunan 10 adet senaryonun 9'u kendime ait olup sadece 1 tanesi mesnevi anlatısından ilham alınarak yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the conditions we live in in a globalized world, the need to learn a foreign language has become an indispensable element now. Within this framework, TÖMER has become a very valuable and popular institution for foreign students who want to learn Turkish and want to study in Turkey. Education as a foreign language is carried out in the context of foreign and domestic universities. When it comes to learning Turkish and small-scale cultural interactions, it has also become of great importance in the world. The problem situation of the study Some missing aspects of the course materials were revealed while teaching Turkish. Since foreign students learning Turkish develop their language only in terms of grammar and speech, cultural transfers can be put on the back burner. Considering that our Turkish language has come to these days with difficult struggles, this study has emerged with the idea that this cultural interaction event should be detailed with more materials.These short film scripts prepared at C1 and C2 levels will help students both to develop their language and to comprehend the linguistic and cultural features of the learned language and to create a description in their minds. Thanks to scenario-based learning, students will learn our language comfortably, get to know our culture, which is a complement to the language, and moreover, it will serve as a resource for the ITO field. Turkish short film scripts at high level (C1 -C2) This study aims to provide students with the habit of reading dialogue, some dilemmas used in Turkish, proverbs and idioms, being aware of the words in customs and traditions, to recognize cultural elements, to provide an audio and visual benefit. This study aims to provide students with the habit of reading dialogue with short film scripts at high level (C1 -C2). Of the 10 scenarios included in the study, 9 of them are my own, and only 1 of them was written with inspiration from the masnavi narrative.