Metil donör beslenmenin farklı fotoperiyotlarda üreme eksenindeki Kiss-1/GPR54 ve RFRP gen ekspresyonlarına etkileri
The effects of methyl donor nutrition on Kiss-1/GPR54 and RFRP gen expressions on reproductive axis i̇n different photoperiotes
- Tez No: 910537
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Genetik, Biology, Physiology, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yaşamları boyunca tüm organizmalar çevresel faktörlerden etkilenmektedir. Canlının maruz kaldığı fotoperiyot süresi ve beslenme çeşidi; genler ve çevreyle olan etkileşimin en önemli parametrelerindendir. Bu çalışma kapsamında Suriye hamsterleri 16L (04:00-20:00) ve 8L (12:00-20:00) olmak üzere iki ayrı ışık düzeneğinde bırakıldı. Yetişkin hamsterler gruplara ayrılıp normal ve metilce zengin besinlerle beslendi. Günlük yem tüketim miktarları ve haftalık vücut ağırlıkları takip edildi. 8 haftanın sonunda ışıklar açıldığında, gün ortasında, ışıklar kapandığında ve gece yarısı olmak üzere günün dört farklı saatinde dekapite edilen Suriye hamsterlerinin hipotalamus dokuları izole edildi. Trizol yöntemi ile DNA materyalleri elde edildikten sonra ELISA yöntemi ile global metilasyon miktarları ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Organisms are continuously influenced by environmental factors throughout their lifespan, with photoperiod duration and dietary composition being key determinants of gene-environment interactions. In this study, Syrian hamsters were subjected to two distinct light conditions: a long photoperiod (16L, 04:00-20:00) and a short photoperiod (8L, 12:00-20:00). The hamsters were assigned to two primary dietary groups—control or methyl-rich—and their daily food intake and weekly body weights were recorded. At the conclusion of an 8-week period, hypothalamic tissues were collected from the hamsters, which were decapitated at four specific times: lights on, midday, lights off, and midnight. Global DNA methylation levels were assessed using the Trisole method and quantified via ELISA.