Kemal Beyatlı'nın hayatı, sanatı ve eserleri üzerinde bir inceleme
A study on Kemal Beyatlı's life–art and works
- Tez No: 910539
- Danışmanlar: PROF. DR. HATEM TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Kemal Beyatlı, Irak'ın Kerkük ilinde dünyaya gelmiştir. Önceleri Osmanlı Devleti sınırları içerisinde olan Kerkük ve çevresi, yapılan savaşlar sonucu imzalanan antlaşmalarla Irak topraklarında kalmıştır. Irak topraklarında kalan bu bölgeye de Türkmeneli adı verilmiştir. Bu bölge gerek içinde yaşayan Müslüman Türk halkı gerekse zengin petrol rezervleri açısından ülkenin değişik rejimleri ve dış devletler tarafından dikkat çekmiştir. Amaç, burada yaşayan Müslüman Türk halkını ata topraklarından atıp oradaki zenginliği elde etmektir. Bu bağlamda hem Türkmeneli coğrafyası hem de oradaki halk sürekli bir çatışma ortasında kalmıştır. Kemal Beyatlı da bu şartlar altında dünyaya gelmiş ve böylesi bir ortamda yetişmiştir. Henüz ortaokul sıralarında başladığı okuma ve öğrenme isteği, onu yazmaya da yönlendirmiştir. İlk olarak kendisini ve çevresini yazdıklarında anlatan sanatçı, Türkmen toplumunu en doğru ve gerçekçi bir şekilde dünyaya anlatmayı amaç edinmiştir. Bu doğrultuda tek bir edebî türle kendini sınırlandırmamış; şiirden romana, hikâyeden tiyatroya ve çocuk edebiyatı ürünlerine dair pek çok edebî dalda eser vermiştir. Aynı zamanda Türkiye'deki Türkmen sivil toplum kuruluşlarında faaliyet gösterip Türkmen davasını bu koldan da sürdürmüştür. Bu çalışmada bir Irak Türkmen'i olan Kemal Beyatlı'nın öncelikli olarak eserleri bağlamında otobiyografisine değinilecektir. Ardından sanatçının edebî kimliği ortaya konularak eserleri, türlerine göre tasnif edilip incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Kemal Beyatlı was born in Iraq's province of Kirkuk. Formerly within the borders of the Ottoman Empire, Kirkuk and its surroundings were ceded to Iraq following wars and treaties. This region, which became part of Iraqi territory, was named Turkmeneli. The ares has drawn attention from various regimes and foreign powers due to its Muslim Turkish population and rich oil reserves. The goal has been to expel the Muslim Turkish population from their ancestral lands and to seize the wealth of the region. In this context, both the geography of Turkmeneli and its people have been caught in a constant state of conflict. Kemal Beyatlı was born and raised under these conditions. His desire to read and learn, which began in middle school, also led him to writing. Initially, the artist wrote about himself and his surroundings, aiming to accurately and realistically portray the Turkmen community to the world. In line with this goal, he did not limit himself to a single literary genre; he produced works in poetry, novels, short stories, theater, and children's lıteratüre. He also became active in Turkmen civil society organizations in Turkey, continuing to advocate for the Turkmen cause in this way. This study will first address the autobiography of Kemal Beyatlı, an Iraqi Turkmen, in the context of his works. Then, the artist's literary identity will be analyzed, and his works will be classified by genre. Then, the artist's literary identity will be revealed and classifications will be examined according to genres.