Akran kabulünü yordayan değişkenlerin incelenmesi
Investigation of variables predicting peer acceptance
  1. Tez No: 910543
  2. Yazar: ÜMRAN KÖKSAL İMAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnsanoğlu doğduğu andan itibaren sosyal ortamda yaşamaktadır. Bundan dolayı kişilerarası ilişkiler büyük öneme sahiptir. Karakterin büyük ölçüde şekillendiği 0-6 yaşarası dönemdeki arkadaşlık ilişkileri kişinin ilerideki arkadaşlıklarını ve yaşamını etkileyebilmektedir. Bu çalışma4-6 yaş arası çocukların sosyal beceri ile sosyometri puanlarının bazı demografik değişkenlere göre anlamlı olarak farklılaşmakta mıdır, okul öncesi çocukların sosyal beceri düzeyleri onların akran kabulünü yordamakta mıdır sorularına cevap aramak amaçlı yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini; Aydın ilinin Çine, İncirliova ve Efeler ilçelerindeki Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'na bağlı 3 bağımsız anaokulunda eğitim gören 357 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler; çocukların demografik özelliklerine göre sosyal beceri ve sosyometri puanlarının anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığının belirlemek amacıyla tek yönlü varyans analizi (ANOVA), öğrencilerin sosyal beceri düzeylerinin akran kabulünü yordama durumunu belirlemek için Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; anne öğrenim durumu, baba çalışma durumu, anne -baba meslek türü, öğretmen öğrenim durumu ile çocukların sosyal beceri ve akran kabul düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Okul öncesi çocukların sosyal beceri ve sosyal beceri alttürleri ile akran kabul düzeyi puanları arasında orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Tüm sosyal beceri türleri toplam varyansın yaklaşık % 15'ini açıkladığı görülmektedir. Çocuklara erken yaşlarda sosyal beceri eğitimi verilmesinin akranlarıyla iletişimini kolaylaştırıcı bir etkisi olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Human beings live in a social environment from the moment they are born. Therefore, interpersonal relationships are of great importance. Friendship relationships between the ages of 0-6, when character is largely shaped, can affect a person's future friendships and life. This study was conducted to find answers to the questions: Do the social skills and sociometry scores of children aged 4-6 differ significantly according to some demographic variables, and do the social skill levels of preschool children predict their peer acceptance? The sample of the research; It consists of 357 children studying in 3 independent kindergartens affiliated with the Ministry of Education (Ministry of National Education) in Çine, İncirliova and Efeler districts of Aydın province. Data obtained as a result of the research; One-wayanalysis of variance (ANOVA) was used to determine whether students' social skills and sociometry scores differed significantly according to their demographic characteristics, and Pearson Correlation Analysis was used to determine the relationship between students' social skill levels and peer acceptance. As a result of the research; There was no statistically significant relationship between mother's education level, father's employment status, parent's occupation type, teacher education level and children's social skills and peer acceptance levels. It was concluded that there was a moderate and significant relationship between preschool children's social skills and social skill subtypes and their peer acceptance level scores. It is seen that all types of social skills explain approximately 15% of the total variance. Giving social skills training to children at an early age has a facilitating effect on their communication with their peers.