İş yükü algısının iş performansına ve işten ayrılma niyetine etkisi: Lojistik firması çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of workload perception on job performance and quitter intention: A Research on logistics company employees
- Tez No: 910576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN MOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, lojistik sektöründe çalışanların verimliliğini ve iş tatminini doğrudan etkileyen ayrıca operasyonel verimliliği artırırken çalışanların motivasyonunu ve bağlılığını koruyan iş yükü algısının iş performansına ve işten ayrılma niyetine etkisini araştırmaktır. Çalışmanın evrenini, lojistik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde istihdam edilen çalışanlar oluşturmaktadır. Anket yöntemiyle toplanan geçerli 203 adet kullanılabilir veri istatiksel anlamda değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacına uygun olarak, hazırlanmış olan anket formunu, lojistik sektörü çalışanlarının tam olarak anladıkları, içtenlikle ve objektif bir biçimde yanıtladıkları ve seçilen örneklemin evreni temsil ettiği varsayılmaktadır. SPSS 25 ve YEM AMOS 20 analiz programları ile toplanan veriler analiz edilmiştir. Çalışmada geçerlilik, güvenirlik, frekans, farklılık, korelasyon ve yol analizlerinden yararlanılmıştır. Analizler sonucunda iş yükü algısının iş performansını ve işten ayrılma niyeti üzerinde, iş performansının da işten ayrılma niyeti üzerinde istatiksel olarak anlamlı etkisi olduğu tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan lojistik çalışanların iş yükü algı düzeylerinin %60,5, iş performans düzeylerinin %80,9 ve işten ayrılma niyet düzeylerinin %54,7 olduğu ve ayrıca yapılan farklılık analizleri sonucunda eğitim durumu ile iş performansı arasında, çalışılan departman ile iş yükü algısı ve işten ayrılma niyeti arasında ve çalışma süresi ile iş yükü algısı arasında anlamlı farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of workload perception, which directly affects the productivity and job satisfaction of the employees in the logistics sector and also increases operational efficiency while maintaining the motivation and commitment of the employees, on job performance and turnover intention. The population of the study consists of employees employed in enterprises operating in the logistics sector. Valid 203 usable data collected by questionnaire method were statistically analysed. In accordance with the purpose of the study, it is assumed that the employees of the logistics sector fully understand the prepared questionnaire form, respond sincerely and objectively, and that the selected sample represents the universe. The data collected were analysed with SPSS 25 and SEM AMOS 20 analysis programs. Validity, reliability, frequency, difference, correlation and path analyses were used in the study. As a result of the analyses, it was determined that workload perception has a statistically significant effect on job performance and turnover intention, and job performance has a statistically significant effect on turnover intention. As a result of the difference analyses, it has been concluded that there are significant differences between education level and job performance, between department of employment and workload perception and turnover intention, and between working time and workload perception