Hemşirelik öğrencilerinde öz-farkındalık ve empati becerisi gelişiminde simülasyona dayalı deneyimin etkisi
The effect of simulation-based experience on the development of self-awareness and empathic skill in nursing students
  1. Tez No: 910587
  2. Yazar: GİZEM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BÜYÜKYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Araştırma, hemşirelik öğrencilerinde öz-farkındalık ve empati becerilerinin kazandırılmasında simülasyon eğitiminin etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel çalışma olarak gerçekleştirildi. Yöntem: Araştırma bir devlet üniversitenin hemşirelik bölümünde gerçekleştirildi. 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında Klinik Uygulama Dersi'ni alan 4. Sınıf öğrencileri araştırmanın evrenini oluşturdu (N=116). Örneklemi ise; araştırma kriterlerine uyan, araştırmanın amacı hakkında bilgilendirme yapılan, katılmaya gönüllü olan 40 deney grubu, 40 kontrol grubu olmak üzere 80 öğrenci oluşturdu. Araştırma verileri, Öğrenci Bilgi Formu, Hemşirelik Uygulamalarında Öz Farkındalık Ölçeği (HUÖFÖ), Hemşirelik Öğrencileri için Jefferson Empati Ölçeği (HÖİJEÖ), Kiersma-Chen Empati Ölçeği (KCEÖ), Yaşlanma Simülasyonu Deneyim Ölçeği (YSDÖ), Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği (ÖÖMÖÖ) ile toplandı. Deney grubu öğrencileri, yaşlı birey rolünü canlandırdıkları Geriatrik İlaç Oyunu Simülasyon Uygulamasına katıldı. Kontrol grubuna herhangi bir girişim uygulanmadan, rutin müfredatlarını takip etmeleri istendi. Deney grubu veri toplama araçlarını simülasyon öncesi, simülasyon sonrası ve izlemde; kontrol grubu ise ilk değerlendirme ve izlem ölçümünde doldurdu. İzlem ölçümleri 3 haftalık yaşlı bireye bakım verdikleri klinik uygulama eğitimlerini tamamladıktan sonra yapıldı. Bulgular: Araştırma kapsamında yer alan öğrencilerin yaş ortalaması 22,6501,233 idi. Öğrencilerin çoğunluğunun kadın (%77,5) ve Anadolu lisesi mezunu (%78,8) olduğu saptandı. Öğrencilerin %62,5'i alanıyla ilgili gelişmeleri kısmen takip ettiklerini ve %61,3'ü daha önce yaşlı bireye bakım verdiklerini ifade etti. Bu doğrultuda deney ve kontrol grubundaki öğrenciler arasında, anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Simülasyon sonrası deney ve kontrol gruplarının HUÖFÖ alt boyutlarının ve toplam puan ortalamalarının benzer olduğu ve gruplar arasında anlamlı fark görülmedi (p>0,05). Buna karşın; simülasyondan 3 hafta sonra yapılan HÖİJEÖ izlem puan ortalamalarında, deney ve kontrol grupları arasında,“hasta perspektifinden bakış”dışındaki tüm alt boyut (Empatik bakış açısı edinme, şefkatli bakım) ve toplam puan ortalamalarında deney grubu lehine anlamlı fark olduğu görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This is a randomized controlled experimental study that was conducted to determine the effect of simulation training on the acquisition of self-awareness and empathy skills in nursing students. Methods: The study was carried out in the nursing department of a state university. The population of the study was composed of 4th-year students taking the Clinical Practice Course in the spring semester of the 2023-2024 academic year (N=116). The sample consisted of 80 students, 40 in the experimental group and 40 in the control group, who met the research criteria, were informed about the purpose of the research, and volunteered to participate. The study data were collected using a Student Information Form, the Self-Awareness in Nursing Practices Scale, the Jefferson Scale of Empathy for Nursing Students, the Kiersma-Chen Empathy Scale, the Aging Simulation Experience Scale, and the Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Scale. The students in the experimental group participated in the Geriatric Medication Game Simulation Application, where they played the role of an older individual. The control group followed their routine curriculum without any intervention. The experimental group filled out the data collection tools before the simulation, after the simulation, and at follow-up, and the control group filled out the tools at the first assessment and follow-up measurement. The follow-up measurements were made after the participants completed their three-week clinical practice training in which they provided care for an elderly individual. Results: The mean age of the students included in the study was 22.650±1.233. The majority of them were female (77.5%) and Anatolian high school graduates (78.8%). The rate of the students occasionally following the developments in their field was 62.5% and 61.3% of them stated that they had previously provided care for an elderly individual. No significant difference was found between the students in the experimental and control groups in this respect (p>0.05). Following the simulation, the mean scores of the experimental and control groups on the total and sub-dimensions of the Self-Awareness in Nursing Practices Scale were similar, and no significant difference was observed between the groups (p>0.05). On the other hand, the mean follow-up scores on the sub-dimensions (perspective taking and compassionate care) of the Jefferson Empathy Scale for Nursing Students obtained three weeks after the simulation yielded significant differences in favor of the experimental group, except for the“walking in their shoes”sub-dimension (p0.05).