Türkiye'de afet yönetim sürecinde jandarmanınönemi: 6 Şubat 2023 Pazarcık depremi örneği
The gendarmerie in the disaster management process in Turkeyimportance: 6 February 2023 Pazarcık earthquake example
  1. Tez No: 910594
  2. Yazar: İREM TURA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU TOKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Geçmişten günümüze kadar ülkemizde birçok afet meydana gelmiştir. Yakın geçmişte ülkemizde yaşanan 1999 Marmara Depremi günümüze kadar bilinen en büyük can ve mal kaybına sebep olan afet olarak görülse de 06 Şubat 2023 tarihinde saat 04.17'de yaşadığımız Pazarcık Depremi ülkemizi derinden sarsmıştır. Pazarcık Depremi sadece 11 ili değil tüm ülkeyi etkilemiştir. Afet meydana geldikten sonra meydana gelen hasarın boyutu hemen ilgili kurumları ve vatandaşları harekete geçirerek afete dakikalar içinde müdahale edilmiştir. İçişleri Bakanlığı; Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında yaşanılan depremin seviyesini '4.seviye' olarak ilan etmiş, Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda ERCC üzerinden dış ülkelerden arama kurtarma alanında uluslararası yardım talebinde bulunulmuştur. Güvenlik ve asayişten sorumlu kurum olan Jandarma teşkilatı afet yaşandıktan hemen sonra dakikalar içinde teyakkuza geçerek olay bölgelerine intikal ederek ilk müdahalelere başlamıştır. Türkiye Acil Müdahale Planı (TAMP) kapsamında ana çözüm ortağı olarak Tahliye, Yerleştirme ve Planlama Hizmet Grubu'nda yer almaktadır. Jandarmanın afet yönetimindeki görevleri; asayişin sağlanması, arama kurtarma çalışmalarının yapılması ile tahliye ve yerleştirme faaliyetlerinin yürütülmesi şeklinde üç gruba ayrılsada Jandarma teşkilatı Pazarcık Depremi'nde polis/jandarma bölgesi ayrımına gitmeden her zaman ve her yerde etkin görev bilinciyle hareket etmiştir. Çalışmanın genel kapsamında afet, Jandarma ve Pazarcık Depremi tanımlarına yer verilmiştir. Kahramanmaraş-Pazarcık Depremi'nde jandarmanın gerçekleştirmiş olduğu çalışmaların afet yönetim sürecine sağladığı katkılar tespit edilmiştir. Çalışma ile beraber jandarmanın benzer afetlerde sağlamış olduğu yardımların ve iş birliklerin sürekli olarak artırılması amaçlanmıştır. Hazırlanan çalışma, literatür taramaları yapılarak teorik bir yapıda yürütülmüş olup, çalışma neticesinde, jandarmanın Kahramanmaraş-Pazarcık Depremi'nde Afet Müdahale Planı kapsamında birden çok çalışma gruplarına katkı sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many disasters have occurred in our country from the past to the present. Although the 1999 Marmara Earthquake experienced in our country in the recent past is considered as the disaster that caused the greatest loss of life and property known to date, the Pazarcık Earthquake that we experienced on February 06, 2023 at 04.17 has shaken our country deeply. The Pazarcık Earthquake affected not only 11 provinces but the entire country. The extent of the damage caused after the disaster occurred was immediately intervened in the disaster within minutes by activating the relevant institutions and citizens. Ministry of Interior; The level of the earthquake experienced within the scope of the Turkish Disaster Response Plan (TAMP) is '4.as a result of the negotiations with the Ministry of Foreign Affairs, a request for international assistance in the search and rescue field was made from foreign countries through the ERCC, which was announced as 'Deceleration'. The Gendarmerie organization, which is the institution responsible for security and public order, has started the first interventions by transferring to the incident zones by becoming vigilant within minutes immediately after the disaster occurred. It is located in the Evacuation, Resettlement and Planning Service Group as the main solution partner within the scope of the Turkish Emergency Response Plan (TAMP). Tasks of the gendarmerie in disaster management; although it is divided into three groups in the form of ensuring public order, conducting search and rescue operations, as well as carrying out evacuation and resettlement activities, the Gendarmerie organization acted with the awareness of effective duty at all times and everywhere without Decoupling the police/gendarmerie zone during the Pazarcık Earthquake. The general scope of the study includes the definitions of disaster, Gendarmerie and Pazarcık Earthquake. The contributions of the works carried out by the gendarmerie in the Kahramanmaraş-Pazarcık Earthquake to the disaster management process have been determined. Together with the study, it is aimed to continuously increase the assistance and cooperation provided by the gendarmerie in similar disasters. The prepared study was conducted in a theoretical structure by conducting literature reviews, and as a result of the study, it was determined that the gendarmerie contributed to multiple working groups within the scope of the Disaster Response Plan in the Kahramanmaraş-Pazarcık Earthquake.