Gebelerin depresyon, anksiyete, stres ve psikolojik yardım arama damgalanması arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between pregnant women's depression, anxiety, stress and stigma of seeking psychological help
- Tez No: 910595
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP EJDER APAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu araştırma, gebelerde depresyon, anksiyete ve stres seviyesini test edip psikolojik destek aramada damgalanma ilişkisininsaptanması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma; Sağlık Bakanlığı Diyarbakır iline bağlı Dr. Yusuf Azizoğlu Silvan Devlet Hastanesi Kadın Doğum Poliklinikleri'nde 07.03.2024 – 29.09.2024 tarihleri arasında araştırmaya alınma kriterlerine uyan 428 gebe ile tamamlanmıştır.Araştırma verilerinin toplanmasında Gebe Tanıtım Formu,“Depresyon Anksiyete Stres - 21 Ölçeği”ve“Psikolojik Yardım Aramada Kendini Damgalama Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, Pearson Korelasyon, tek yönlü varyans analizi, t testi, Mann Whitney U, Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Bulgular: Gebelerin DASS-21 ve PYAKDÖ'den aldıkları min-mak ve puan ortalamalarının dağılımı incelendiğinde; DASS-21 depresyon alt boyut 13.53±3.97, anksiyete alt boyut 13.83±3.38, stres alt boyut puan ortalamalarının 13.87±3.64 ve toplam puan ortamalarının 41.25±9.87; PYAKDÖ puan ortalamalarının ise 30.28±2.17 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim:This study aims to test the levels of depression, anxiety, and stress in pregnant women and determine the extent of stigma associated with seeking psychological support. Material and Method:The research was conducted by Dr. of the Ministry of Health, Diyarbakır Province. The study was completed at Yusuf Azizoğlu Silvan State Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinics between 07.03.2024 and 29.09.2024 with 428 pregnant women who met the inclusion criteria.Pregnant Introduction Form,“Depression Anxiety Stress - 21 Scale”and“Self-Stigma of Help Seeking Scale”were used to collect research data. Number, percentage, mean, Pearson Correlation, one-way analysis of variance, t test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis tests were used to evaluate the data. Results: When the distribution of the min-max and mean scores of pregnant women from DASS-21 and PYAKDS is examined; DASS-21 depression subscale was 13.53±3.97, anxiety subscale was 13.83±3.38, stress subscale mean score was 13.87±3.64, and total score mean was 41.25±9.87; It was determined that the mean PYAKDS score was 30.28±2.17.