Francis Fukuyama üzerindeki Hegel etkisini anlamak: Tarih, devlet, liberalizm
Understanding Hegels influence on Francis Fukuyama: History, state, liberalism
- Tez No: 910614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEM OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Francis Fukuyama'nın 90'lı yılların başında kaleme aldığı Tarihin Sonu tezi, devlet inşası sonrasında liberal demokrasi ideolojisinin, modern dönemde tarihin sonu olacağı düşüncesini kapsamaktadır. Düşünürün liberal demokrasi düşüncesinin temelinde, Soğuk Savaşın bitmesi ve Berlin Duvarı'nın yıkılışının ardından dünya siyasal sistemlerinde radikal/ otoriter rejimlerinin etkisini kaybetmesinin etkileri bulunmaktadır. O, Tarihin Sonu tezinde, Hegel'in diyalektik ilerleme ile tasavvurunu yaptığı ve tarihsel ilerlemenin sonu olarak gördüğü devletli toplum yapısı betimlemesinden etkilenmiştir. Hegel'in evrimsel tarih anlayışı projeksiyonunda tarihin ilerlemesinin merkezine rasyonalizmi alması, Fukuyama'nın liberal demokrasi öğretilerinin felsefi arka planını oluşturmuştur. Fukuyama'nın modern dönemde liberal demokratik sistemin, ekonomik ve siyasal sorunların çözümleneceği, tarihsel ilerlemenin de bu siyasi düzen üzerinden hareket edeceği düşüncesi, Hegel'in sivil toplum aşamasında şahsi çıkarlar üzerinden hareket eden bireyin, üst akıl olan devlet tarafından sınırlandırılması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada ise öncelikle Hegel felsefesinin genel çerçevesi, tinin diyalektik ilerlemesi, hukuk felsefesi kapsamında tarihsel ilerlemenin nihai noktası olan devlet olgusu anlatılarak, Fukuyama'nın liberal demokrasi ideolojisinin temelini oluşturan argümanlar ve Hegel etkisi ele alınmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Based on G.W.F Hegel's concept of freedom and reason, the idea of the state and the idea of human progress in history are discussed at the basis of all his thoughts within the scope of the philosophy of history by giving philosophical and concrete dimensions to human beings in world history. In this study, after discussing Hegel's world philosophy history as a whole and discussing the processes, the idea of the state, which is the final stage, has been tried to be discussed in the context of liberal democracy. This thesis is to discuss Fukuyama through liberal democracy, which Hegel described in the stages of civil society and state, and which he described as appropriate for his own German society. An attempt has been made to establish a relationship with Francis Fukuyama, who put the idea of liberal democracy at the end of history, taking into account the political and sociological processes that Hegel went through while reaching the state stage, which he determined as the last stage of the development of the individual/spirit. This thesis also tries to show that Hegel's idea of the state is compatible with Fukuyama's theories in terms of considering it as a necessary stage of history and seeing it as the final point that humanity can reach. Fukuyama, just like Hegel, put liberal democracy as the last stage of human development and progress, and in this thesis, the notion of the end of history has been tried to be discussed in the light of liberal democracy and state ideas.