Rat tendon-kemik birleşkesi yırtık modelinde skafolda implante edilmiş wharton's jelly kaynaklı mezenkimal kök hücre ve condıtıoned medıum'un iyıleşme üzerındekı etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of wharton's jelly-derived mesenchymal stem cells and conditioned medium implanted in scaffold on healing in a rat tendon-bone junction tear model
- Tez No: 910615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE YILDIRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada; biyouyumlu, parçalanabilen, yüksek mekanik özelliğe sahip, mezenkimal kök hücrelerin adezyon ve çoğalmasına izin veren üç boyutlu hyalüronan bazlı skafolda Wharton jeli kaynaklı mezenkimal kök hücre implante ederek, fizyolojik katmanlara sahip entez ünitesinin oluşturulması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma Kobay Deney Hayvanları A.Ş. Yerel Etik Kurulu'ndan alınan onay 23.12.2022 toplantı tarihli ve 645 sayılı karar ile yürütülmüş olup araştırmanın hayvan deneyleri aşaması Kobay Deney Hayvanları A.Ş. Deneysel Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde gerçekleştirilmiş prospektif bir çalışmadır. Toplamda 4 grup oluşturuldu. 1. Gruba sadece cerrahi uygulandı. 2. Gruba cerrahiye ek skafold ve MEM uygulandı. 3.gruba cerrahiye ek skafold ve CM uygulandı. 4. Gruba ise cerrahiye ek skafold ve WJ-MKH uygulandı. 30. Günün sonunda histolojik, immünhistokimyasal, biyomekanik ve morfometrik değerlendirmeler gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmada toplamda 32 deney hayvanı kullanılmıştır. Her grupta eşit sayıda (n=8) olacak şekilde dört gruba (Sham kontrol, Kontrol, CM, WJ-MKH) ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to create a physiologically layered enthesis unit by implanting Wharton's jelly-derived mesenchymal stem cells into a three-dimensional hyaluronic acid-based scaffold that is biocompatible, degradable, has high mechanical properties, and allows for the adhesion and proliferation of mesenchymal stem cells. Materials and Methods: This study has been conducted with the approval obtained from the Local Ethics Committee of Kobay Experimental Animals Inc. with the decision numbered 645 dated 23.12.2022, and the animal experimentation phase of the research was carried out at the Experimental Medicine Application and Research Center of Kobay Experimental Animals Inc. It is a prospective study. Results: In total, 32 experimental animals were used in the study. They were divided into four groups (Sham control, Control, CM, WJ-MSC) with an equal number of animals (n=8) in each group.