Göçün kamu harcamaları üzerindeki etkileri: OECD ülkeleri örneğinde bir inceleme
The effects of migration on public expenditures: A Study on OECD countries
- Tez No: 910617
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDİ ÇELİKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
İlk insan topluluklarından modern devlete pek çok problemi beraberinde getiren bir nüfus hareketliliği mahiyetindeki göç günümüzde küresel bir olgu olarak konumlanmaktadır. Göç eden bireyin ya da hane halkının temel amacı mevcut refah seviyesini daha üst seviyeye taşımaktır. Dolayısıyla işsizlik nedeniyle yaşadığı yeri terk eden ya da savaşa maruz kalmış bir coğrafyada hayatta kalabilmeyi arzuladığı için göç eden bir kişinin nihai amacı refahını artırmaktır. Ekonomik aktörlerin, göç kararında bireysel ya da toplumsal etkenler belirleyici olabilmektedir. Ekonomik krizler sonucunda meydana gelen işsizlik, savaş, kıtlık, doğa olayları, eğitim ihtiyacı ya da bireylerin aldığı eğitime karşılık refah seviyesi daha yüksek yerlerde yaşama arzusu göçü tetiklemektedir. Dolayısıyla literatürde göçün nedenlerini açıklayacak tek bir kuram mevcut değildir. Bu kapsamda göçün itici ve çekici sebepleri ile çeşitli göç kuramları oluşturulmuştur. Nitekim devletlerin vatandaşlarına sunması gereken temel hizmetlerden olan eğitim, sağlık, savunma ve sosyal güvenlik göç akımları açısından hem itici hem de çekici bir faktör olarak konumlanmaktadır. Bu çalışmada bir yerleşim yerinde göç akımlarının kamusal harcamalar üzerindeki etkileri kantitatif olarak ele alınmaktadır. Çalışmanın derlediği literatür ve teorik arka plan çerçevesinde vardığı nitel bulgularına göre göç, hedef yerleşim yerinin kamu harcamaları ve makroekonomik göstergeleri üzerinde pek çok etki meydana getirme potansiyelindedir. Göç akımları sonucunda göçmenlerin varış yeri dahilinde uyum ve entegrasyonu maksadıyla yapılan harcamalar gerek kamusal harcamalarını ve gerekse göç alan yerleşim yerindeki mevcut yaşayanların durumu ve refah seviyesini etkilemektedir. Gelecekte yapılacak ampirik araştırmalarla bu etkileşimin detaylandırılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Migration, which is in the nature of a population mobility that brings many problems from the first human communities to the modern state, is positioned as a global phenomenon today. The main purpose of the migrating individual or household is to move the current welfare level to a higher level. Therefore, the ultimate goal of a person who leaves his/her place of residence due to unemployment or migrates because he/she wants to survive in a war-torn geography is to increase his/her welfare. Economic actors' decision to migrate may be caused by individual or social factors. Unemployment as a result of economic crises, war, famine, natural events, the need for education or the desire to live in places with a higher level of welfare in return for the education received by individuals trigger migration. However, there is no single theory in the literature to explain the causes of migration. In this context, various migration theories have been created with the push and pull reasons of migration. As a matter of fact, education, health, defence and social security, which are among the basic services that states should provide to their citizens, affect migration flows both as a push and pull factor. This study quantitatively analyses the effects of migration flows on public expenditures in a settlement. According to the qualitative findings of the study within the framework of the compiled literature and theoretical background, migration has the potential to have many effects on public expenditures and macroeconomic indicators of the destination settlement. As a result of migration flows, the expenditures made for the adaptation and integration of migrants within the destination affect both public expenditures and the status and welfare level of the current residents in the receiving settlement. It is thought that this interaction can be elaborated with future empirical research.