20. yüzyıldan günümüze seramik sanatında renk öğesinin malzeme, form ve anlam ilişkisi
The relationship of color to material, form and meaning in ceramic art from 20th century to present
  1. Tez No: 910618
  2. Yazar: NİHAL TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA AĞATEKİN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Sanatta renk, form ve anlam, görsel ve duygusal etkileri artırarak eserlerin anlam katmanlarını zenginleştiren bir bütün oluşturur. Bu tez çalışmasında, seramik sanatında renk öncelikle bilimsel renk bilgisi bağlamında ele alınmış, ardından seramikte rengi oluşturan ve etkileyen unsurlarla kurulan ilişki üzerinden incelenmiştir. Bu ilişkinin, Sanayi Devrimi'nin olanakları ve Modern ile Avangard Sanat Hareketleri gibi unsurların etkisiyle 20. yüzyıldan itibaren tarihsel bağlamda geçirdiği dönüşüm incelenmiştir. Bu amaç bağlamında, 20. yüzyıldan günümüze Avrupa'da seramik sanatında renk öğesinin malzeme, form ve anlamla olan ilişkisinin geçirdiği dönüşüm kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Araştırmanın ilk bölümünde, öncelikle renk olgusu; rengin boyutları, ışık ile olan ilişkisi, renk teorileri ve rengin temel özellikleri, renk türleri gibi konular bağlamında araştırılmış ve bilimsel renk bilgisinin sanattaki renk kullanımı ile olan ilişkisi örnekler üzerinden incelenmiştir. İkinci bölümde; seramikte kullanılan renklendirici malzemeler ve renk oluşumuna etki eden faktörlerin seramik çamur, astar ve sırların renkleri üzerindeki etkileri incelenerek seramik sanatında renk malzeme ilişkisinin önemi vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde; seramik sanatında renk ve form aracılığıyla anlam yaratımında görülen dönüşümler, tarihsel ve kültürel bağlamlar, sanatsal hareketler ve bireysel sanatçı örnekleri üzerinden açıklanmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise araştırmacının kişisel uygulamaları üzerinden rengin malzeme, form ve anlamla olan ilişkisi üretilen çalışmalarla ortaya konmuştur. Bu tez araştırmasıyla, 20. yüzyıldan bugüne seramik sanatında renk, form ve anlam ilişkisinin evrilişi; onu etkileyen temel unsurlarıyla birlikte sistematik biçimde düzenlenmiştir. Bu bağlamda tez çalışmasının Çağdaş Seramik Sanatının yakın tarihinin gelişiminde seramik literatüre değerli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Color, form, and meaning in art create a cohesive whole that enhances visual and emotional impacts, enriching the layers of meaning in artworks. This thesis addresses color in ceramic art initially within the framework of scientific color knowledge and then examines its relationship with factors shaping and influencing color in ceramics. The transformation of this relationship is analyzed in a historical context, particularly under the influence of elements such as the Industrial Revolution, Modernism, and Avant-Garde Art Movements from the 20th century onward. To this end, the transformation of the relationship between the element of color and material, form, and meaning in European ceramic art from the 20th century to the present has been thoroughly examined. In the first chapter, the phenomenon of color is studied in the context of dimensions of color, its relationship with light, color theories, fundamental properties of color, and types of color, alongside the relationship between scientific color knowledge and the use of color in art, supported by examples. The second chapter emphasizes the importance of the material-color relationship in ceramic art, investigating the effects of coloring materials and factors influencing color on clay bodies, underglazes, and glazes. The third chapter explains the transformations observed in the creation of meaning through color and form in ceramic art, considering historical and cultural contexts, artistic movements, and individual artist examples. In the fourth and final chapter, the researcher demonstrates the relationship between color, material, form, and meaning through their personal artistic practices. This thesis systematically organizes the evolution of the relationship between color, form, and meaning in ceramic art from the 20th century to the present, considering its fundamental influencing factors. In this regard, it is anticipated that the thesis will provide a valuable contribution to the literature on the recent history of contemporary ceramic art.