Birinci Dünya Savaşı'nda Sinop
Sinop in World War-I
- Tez No: 910637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
XX. yüzyılın ilk çeyreğinde Avrupa'da başlayan, daha sonra global ölçekte yayılan histerik durum, insanlığı büyük bir dünya savaşına sürüklemiştir. Savaşa dâhil olan ülkelerden birisi ise Osmanlı Devleti'ydi. Osmanlı Devleti'nin bu savaşa giriş hikayesi ise 1914'te Karadeniz'de başlayacak ve bu zorlu dönem 1918'e kadar devam edecektir. Bu bağlamda Güney Karadeniz'in önemli liman kentlerinden birisi olan Sinop, her ne kadar sıcak çatışmaların yaşandığı bir cephe konumunda olmasa da savaş koşullarını derinden hissetmiş şehirlerden birisidir. Bu çalışma kapsamında, Birinci Dünya Savaşı döneminde Sinop'un idari, iktisadi, demografik, sosyal, kültürel ve askerî yapısı ile savaşın Sinop ve kazalarındaki yansımaları incelenmiştir. Bu kapsamda araştırmanın temel kaynağını oluşturan Osmanlı arşiv vesikalarından istifade edilmiş, ayrıca telif ve tetkik eserler, tezler ve süreli yayınlardan yararlanılmıştır. Elde edilen veriler ışığında Birinci Dünya Savaşı'nın Karadeniz'deki seyri hususunda araştırmacılara farklı bir bakış açısı kazandırılması amaçlanmış, Sinop kent tarihi çalışmalarına katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The hysterical situation that started in Europe in the first quarter of the 20th century and then spread on a global scale dragged humanity into a great world war. One of the countries that joined the war was the Ottoman Empire. The story of the Ottoman Empire entering this war began in 1914 in the Black Sea and this difficult period would continue until 1918. In this context, Sinop, one of the important port cities of the Southern Black Sea, is one of the cities that deeply felt the conditions of the war, although it was not on a front where hot conflicts took place. Within the scope of this study, the administrative, economic, demographic, social, cultural and military structure of Sinop during the First World War and the reflections of the war in Sinop and its districts were examined. In this context, Ottoman archive documents, which constitute the main source of the research, were used, and copyrighted and research works, theses and periodicals were also used. In the light of the data obtained, it was aimed to provide researchers with a different perspective on the course of the First World War in the Black Sea and to contribute to the studies on the city history of Sinop.