Yetişkin bireylerde sosyal medya bağımlılığı ve yaşam doyumu arasındaki ilişkide gelişmeleri kaçırma korkusunun aracı rolü
The mediating role of fear of missing out in the relationship between social media addiction and satisfaction with life in adults
  1. Tez No: 910638
  2. Yazar: HÜSEYİN KELESLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI ZEYNEP BAŞABAK BHAIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Yaşam doyumu gibi psikolojik ihtiyaçlarda yaşanan problemler, eksiklik korkusuna karşı genel bir duyarlılığa yol açmaktadır. Gelişmeleri kaçırma korkusuyla ilişkili olarak sosyal medya kullanımının artması ise bağımlılığa neden olabilmektedir. Bu doğrultuda mevcut araştırmanın amacı, yaşam doyumunun sosyal medya bağımlılığı üzerindeki etkisinde gelişmeleri kaçırma korkusunun aracı rolünün incelenmesidir. Yöntem: Araştırmanın örneklemi 130'u (%65,3) kadın, 69'u (%34,7) erkek olmak üzere 18-60 yaş aralığındaki, uygun örnekleme yöntemiyle ulaşılan 199 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma verileri Sosyodemografik Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Sosyal Ortamlarda Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde, IBM SPSS Statistics 29.0 programı tercih edilmiştir. Sosyodemografik değişkenlere göre farklılaşmaları tespit etmek amacıyla bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü ANOVA ve Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Araştırma değişkenleri arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Aracı değişken analizinde PROCESS v4.3 eklentisi kullanılmıştır. Bulgular: Sosyal medya bağımlılığı ile yaşam doyumu arasında negatif yönde, sosyal medya bağımlılığı ile gelişmeleri kaçırma korkusu arasında pozitif yönde ve yaşam doyumu ile gelişmeleri kaçırma korkusu arasında negatif yönde anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yaşam doyumunun sosyal medya bağımlılığı üzerindeki etkisinde gelişmeleri kaçırma korkusunun kısmi aracı etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Sonuç: Literatürde, sosyal medya bağımlılığı ile yaşam doyumu arasındaki ilişkide gelişmeleri kaçırma korkusunun aracı rolünü tespit eden başka bir araştırma olmadığı görülmüştür. Böylece, literatüre ve sosyal medya bağımlılığına yönelik müdahale programlarının geliştirilmesine katkı sağlanabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Problems in psychological needs such as satisfaction with life lead to a general sensitivity to fear of deficiency. For this reason, increased use of social media due to the fear of missing out can lead to addiction. In this regard, the aim of the current research is to examine the mediating role of fear of missing out on the effect of satisfaction with life on social media addiction. Method: The sample of the research consists of 199 participants, 130 (65.3%) women and 69 (34.7%) men, aged between 18 and 60, reached by the convenience sampling method. Research data were collected using the Sociodemographic Information Form, Social Media Addiction Scale-Adult Form, Satisfaction with Life Scale and Fear of Missing Out Scale. IBM SPSS Statistics 29.0 program was preferred in the analysis of research data. Independent Samples t Test, One-way ANOVA and Kruskal-Wallis H test were used to detect differences according to sociodemographic variables. Pearson correlation analysis was applied to examine the relationships between research variables. PROCESS macro v4.3 was used in mediator variable analysis. Results: It has been determined that there is a negative significant relationship between social media addiction and satisfaction with life, a positive relationship between social media addiction and fear of missing out and a negative significant relationship between satisfaction with life and fear of missing out. It was found that fear of missing out had a partial mediation role on the effect of satisfaction with life on social media addiction. Conclusion: It has been observed that there is no other study in the literature that detects the mediating role of fear of missing out on the relationship between social media addiction and life satisfaction. Thus, it is thought that it can contribute to the literature and the development of intervention programs for social media addiction.