İkinci ekran yaklaşımı bağlamında haber tüketim pratikleri: Haber tüketicileri üzerine bir inceleme
News consumption practices in the context of the second screen approach: A study on news consumers
- Tez No: 910653
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK BİRSEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
Yeni iletişim teknolojilerinin gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte birden fazla ekranda eşzamanlı medya tüketimi her geçen gün artmakta, bireyler internet ve mobil cihazlarla daha fazla etkileşime girmektedir. Günümüzde tüketiciler tek bir ekran ve cihazın kullanımını yetersiz bulabilmektedir. Bu bağlamda ikinci ekran kullanımı; televizyondan internete, internetten mobil cihazlara, mobil cihazlardan tekrar televizyona uzanan bireylerin dünyayla etkileşim kurmasının yeni yoludur. Bugün birçok insan, televizyonda veya başka bir ekranda canlı içerik tüketirken, bu deneyimi içerikle etkileşim kurmak için ikinci bir ekran ile zenginleştirmektedir. Ancak, ikinci ekran kullanımının etkileri büyük ölçüde incelenmemiş ve özellikle haberler bağlamında kullanılmasının daha az araştırılan bir alan olduğu dikkat çekmiştir. Bu çalışmanın temel amacı haber tüketicilerinin ikinci ekran kullanım tercihlerini ve niyetlerini ortaya koymaktır.“Haber tüketicilerinin ikinci ekran kullanımı konusunda nasıl bir tercihte bulundukları ve haber tüketimi noktasında ikinci ekranı nasıl değerlendirdikleri”bu araştırmanın problemini oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışmada, karma yöntem uygulanmış, amaca yönelik örnekleme aracılığıyla haber tüketicilerinden veri toplanmış ve iki aşamalı bir değerlendirme gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada haber tüketicilerinin ikinci ekran kullanımlarına yönelik tercihlerini ve haber tüketim profillerini ortaya koymak amacıyla çevrimiçi anket (soru formu) uygulanmıştır. İkinci aşamada nicel bulgular doğrultusunda nitel aşama yapılandırılmış ve görüşme tekniği aracılığıyla, katılımcılarla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Böylece ikinci ekran kullanma nedenleri ortaya konulmuş ve ikinci ekran kullanımlarında haber tüketimlerine yönelik yaklaşımlarını detaylandırmak amacıyla derinlemesine inceleme yapılmıştır. Bulgular, haber tüketicilerinin ikinci ekran kullanımlarının, haber içeriğine yönelik daha çok bilgilenmek ve alternatif fikirleri görmek amacıyla gerçekleştirdiklerini gösterirken, ikinci ekran kullanımının en çok akşam haberlerinde olduğu dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
As new communication technologies continue to develop and become increasingly widespread, the phenomenon of simultaneous media consumption across multiple screens is on the rise. People engage more with the internet and mobile devices, leading to a growing demand for multi-screen experiences. In this landscape, a single screen and device may no longer suffice. Second screen use has emerged as a novel way for individuals to interact with various forms of media, transitioning seamlessly from television to the internet, and from the internet to mobile devices, and back again. Today, many individuals augment their live television viewing by engaging with a second screen to enrich their viewing experience. Despite this trend, the impact of second-screen use remains largely unexplored, particularly in the context of news consumption, presenting an area for further research. The primary objective of this study is to explore the preferences and intentions of news consumers regarding the use of second screens. The study addresses the question of how news consumers prefer to use the second screen and how they assess its impact on news consumption. To achieve this, a mixed method approach was employed, involving purposeful sampling to gather data from news consumers. The study comprised a two-stage evaluation: an online survey to uncover preferences for second-screen usage and news consumption profiles, followed by qualitative interviews structured by the quantitative findings. Through this approach, the study revealed the motivations behind second screen use and provided an in-depth analysis of participants' news consumption habits when using the second screen. While the findings show that news consumers use the second screen mostly to be informed about the news content and to see alternative opinions, it is noteworthy that the second screen use is mostly in the evening news.