Fruktoz ile beslenen ratlarda kurkumin'in oksidan-antioksidan sistem ve sitokinler üzerine etkisinin incelenmesi
The investigation of curcumin's effect on oxidant-antioxidant system and cytokines in the fructose induced experimental
- Tez No: 910652
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PAŞAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Metabolik sendrom (MetS) hipertansiyon, obezite, insülin direnci ve dislipidemi gibi faktörlerinin bütünüyle oluşur. Bazı çalışmalar kurkuminin dislipidemi, ateroskleroz ve metabolik sendroma karşı aktif rol oynadığını göstermiştir. Çalışmamızda, fruktozun neden olduğu metabolik sendrom rat modelinde kurkuminin glukoz homeostazı, insülin direnci, oksidatif stres ve inflamasyonun olası yararlı etkileri ile birlikte yağ asidi bağlayıcı protein (A-FABP-4), irisin, fibroblast büyüme faktörü-21 (FGF-21) ve kemerin gibi adipokinlerin üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla; 24 erkek yetişkin Wistar albino rat rastgele 4 gruba ayrılmıştır. Bunlar: kontrol (Grup 1),%20 fruktoz (Grup 2), %20 fruktoz ve 100 mg/kg kurkumin (Grup 3), %20 fruktoz ve 200 mg/kg kurkumindir (Grup 4). 8. haftanın sonunda hayvanlar feda edilerek kan, yağ ve karaciğer doku örnekleri alınmıştır. Vücut ağırlığı, sistolik kan basıncı (SKB) ölçülmüş, lee indeksi hesaplanmış, serum glukoz ve plazma lipoprotein seviyeleri otoanalizör ile belirlenmiştir. Diğer parametreler ise Elisa-assay yöntemi ile tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome (MetS) is characterized by certain disorders such as hypertension, obesity, insulin resistance and dyslipidemia. Several studies indicated that curcumin plays active role against to dyslipidemia, atherosclerosis and metabolic syndrome. The aim of this study was to investigate adipokines such as fatty acid binding protein (A-FABP-4), irisin, fibroblast growth factor-21 (FGF-21) and chemerin with possibility beneficial effects curcumin treatment on glucose homeostasis, insulin resistance, oxidative stress and inflammation in fructose induced metabolic syndrome rat models. For this purpose, 24 male adult rats were randomly divided into 4 groups: control (Group 1), 20% fructose (Group 2), 20% fructose and 100 mg / kg curcumin (Group 3), 20% fructose and 200 mg / kg curcumin (Group 4). At the end of the 8th week, animals were sacrificed and blood, adipose tissue and liver tissue samples were taken. Body weight and systolic blood pressure (SBP) were measured, the lee index was calculated. Serum glucose and plasma lipoproteins levels were determined with using an autoanalyzer. Other parameters were measured by Elisa-assay method.