Deneyimsel pazarlama ve müşteri memnuniyetinin müşteri sadakati üzerine etkisi: IKEA örneği
The impact of experiential marketing and customer satisfaction on customer loyalty: The case of IKEA
  1. Tez No: 910664
  2. Yazar: HİLAL GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA KALYONCUOĞLU BABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında, deneyimsel pazarlama ve müşteri memnuniyetinin müşteri sadakati üzerindeki etkisi IKEA örneği üzerinden analiz edilmiştir. Araştırmanın amacı, deneyimsel pazarlama stratejilerinin müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati üzerindeki etkisini tespit ederek aynı zamanda müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakatinin arasındaki etkinin tespit edilmesidir. Araştırma, müşterilerin IKEA mağazalarındaki deneyimlerinin ve bu deneyimlerin memnuniyet ve sadakat ile nasıl ilişkilendirildiğinin ortaya konması için kapsamlı bir analiz içermektedir. Literatür taramasıyla başlanan tez, daha sonra online anket yöntemi kullanılarak, ana kütlesinin Türkiye'deki IKEA fiziksel mağazalarından alışveriş yapmış müşterilerden oluşmaktadır. Araştırmada demografik veriler frekans analizi ile açıklanmıştır. Değişkenlerin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılırken açıklayıcı faktör analizi ve güvenilirlik analizleri kullanılmıştır. Ayrıca, regresyon ve korelasyon analizleriyle değişkenler arasındaki ilişkilerin yönü, şiddeyi ve etkisi incelenmiştir.Türkiye'deki IKEA mağazalarından alışveriş yapmış 407 adet nihai geçerli anket ile çeşitli analizler yapılmış ve araştırma bulguları elde edilmiştir. Analiz neticesinde deneyimsel pazarlama ve müşteri memnuniyetinin ve müşteri sadakati üzerinde etkisinin olumlu olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, study, the impact of experiential marketing and customer satisfaction on customer loyalty has been analyzed through the example of IKEA. The aim of the research is to identify the influence of experiential marketing strategies on customer satisfaction and loyalty, while simultaneously determining the relationship between customer satiasfaction and loyalty. The study encompasses a comprehensive analysis to reveal customers' experiences at IKEA stores and how these experiences are associated with satisfaction and loyalty. The outcomes of these analyses will serve as a substantive resource for businesses seeking to incorporate experiential marketing into their strategies.Various analyzes and research were conducted with 407 final valid surveys who shopped, at IKEA stores in Turkey. As a result of the analysis, it was revealed that experiential marketing is effective on customer satisfaction and customer loyalty.