Dilin kökeni meselesinde çevre ve evrim
Environment and evolution in the problem of the origin of language
  1. Tez No: 910682
  2. Yazar: OĞUZ ÖZGÜR UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERMAN GÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Dilbilim, Biology, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dilin kökeni meselesi bilimin ve felsefenin en zor problemlerinden biridir. Charles Darwin'in evrim kuramı dile ve dilin kökenine olan bakışı değiştirmiştir. Yapısalcı çizgiden ayrılan araştırmacılar dilbilimini bir doğa bilimi hâline getirmeyi amaçlamıştır. Dilin kökenine dair modern yaklaşımlar köken meselesini biyolojik ve kültürel evrim yönünden değerlendirmektedir. Bu çalışmada mevcut kuramlar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Geçerli bir dilin kökeni kuramının ele alması gereken konuların biyolojik oluşum modeli, çevre kavramı ve zihin olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın amacı birey-çevre etkileşiminin dilin ortaya çıkması ve gelişmesine olan etkisini tartışmaktır. Umwelt temelli bir çevre anlayışının benimsenmesi dilin kökeni çalışmalarına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The origin of language is one of the most difficult problems in science and philosophy. Charles Darwin's theory of evolution changed the view of language and its origin. Researchers who separated from the structuralist approach aimed to turn linguistics into a natural science. Modern approaches to the origin of language examine the issue of origin in terms of biological and cultural evolution. In this study, existing theories are examined in detail. It has been found that the issues that a valid theory of the origin of language should address are the biological model of formation, the notion of environment and the matter of mind. The aim of the study is to discuss the impact of individual-environment interaction on the emergence and development of language. Adopting an Umwelt-based environmental understanding will contribute to studies on the origin of language.