The political economy of ''New Economic Model'' of Türkiye
Türkiye'nin ''Yeni Ekonomik Model''inin politik ekonomisi
  1. Tez No: 910681
  2. Yazar: İBRAHİM FURKAN GÖKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. CAN MÜSLİM CEMGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, Türkiye'nin son yıllardaki ekonomi politikalarını eleştirel bir perspektiften ele almaktadır. Hükümetin“Yeni Ekonomi Modeli”olarak adlandırdığı düşük faizli genişleyici para politikalarının nedenleri ve sonuçları incelenmiştir. Bu politikaların enflasyon, istihdam ve dış ticaret dengesi gibi makroekonomik göstergelere, ayrıca gelir dağılımına etkisi değerlendirilmiştir. Türkiye'nin yapısal sorunlarının anlaşılması için öncelikle 1980-1990'lı yıllar bağımlı finansallaşma ekseninde analiz edilmiştir. 2000'li yıllarda ise IMF programlarının etkisiyle şekillenen ekonomi politikaları ele alınmıştır. Küresel likidite koşullarının 2013-2015 yılları arasında tersine dönmesiyle borca dayalı büyümeden zayıf ihracata dayalı bir stratejiye geçildiği tespit edilmiştir. 2018'deki kur krizinin ardından genişleyici para politikalarının sürdürülmesi ve Kur Korumalı Mevduat gibi araçların etkinliği irdelenmiştir. Çalışma, farklı büyüme stratejilerinin ücretli kesimin milli gelirden aldığı payı olumsuz etkilediğini ve hükümetin nihayetinde ana akım ekonomi politikalarına dönüş yaptığını vurgulamaktadır. Bu araştırma, kavramsal ve teorik içgörülerle desteklenen ampirik bir yaklaşımı benimsemektedir. Kavramsal çerçevenin temelini eleştirel politik ekonomi oluştururken, ampirik analiz Türkiye'nin değişen büyüme stratejilerini ve Kur Korumalı Mevduat Hesaplarının (KKM) etkilerini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study critically examines Türkiye's recent economic policies. It analyzes the reasons and outcomes of the low-interest expansionary monetary policies, referred to by the government as the“New Economic Model.”The study evaluates the impact of these policies on macroeconomic indicators such as inflation, employment, and the balance of trade, as well as income distribution. To understand Türkiye's structural issues, the 1980s and 1990s are first analyzed within the framework of dependent financialization. The economic policies of the 2000s, shaped by IMF programs, are then examined. It is observed that the reversal of global liquidity conditions between 2013 and 2015 led to a shift from debt-driven growth to a weak export-oriented strategy. Following the 2018 currency crisis, the continuation of expansionary monetary policies and the effectiveness of tools like Exchange Rate Protected Deposit Accounts (ERPDAs) are assessed. The study highlights that different growth strategies have negatively impacted the wage-earners' share of national income and emphasizes the government's eventual return to mainstream economic policies. This research adopts an empirical approach, grounded in critical political economy, and focuses on Türkiye's evolving growth strategies and the impact of ERPDAs.