Epitelyal ovaryum kanseri tanısı alan ve ameliyat sonrası kemoterapi uygulanan olgularda serum IGF-1 (İnsüline Benzeyen Büyüme Faktörü-1) düzeyinin hastalığın takibindeki yeri
The Role of serum IGF-1 levels during the follow-up period in patients with epithelial ovarian cancer
  1. Tez No: 91069
  2. Yazar: SYED KHALİL NOMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUGAN BEŞE, PROF. DR. DERİN KÖSEBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Onkoloji, Obstetrics and Gynecology, Oncology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
33 ÖZET EPTELYAL OVARYUM KANSERİ TANISI ALAN VE AMELİYAT SONRASI KEMOTERAPİ UYGULANN OLGULARDA SERUM IGF-1 ( İNSULİNE BENZEYEN BÜYÜME FAKTÖRÜ-1 DÜZEYİNİN HASTALIĞIN TAKİBİNDEKİ YERİ AMAÇ : Çalışmamızın amacı epitelyal ovaryum kanserinde IGF-1 serum düzeylerinin hastalığın takibinde kullanılıp kullanılmayacağını belirlemek ve serum CA-125'e göre üstünlüğü olup olmadığını saptamak. ÇALIŞMANIN YAPILDIĞI YER : Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Jinekoloji Onkoloji Bilim Dalı, İstanbul Üniversitesi. GEREÇ VE YÖNTEMLER : 1997-1999 tarihler arasında merkezimizde adneksiyel kitle ön tanısı ile ameliyat yapılacak olan hastalardan ameliyat öncesi serum CA 125 ve IGF-1 bakıldı. Ameliyat öncesi serum CA 125 düzeyi yüksek olan ve ameliyat sonrası kemoterapi yapılmasına karar verilen toplam 28 hasta çalışma gurubunu oluşturdu. Ardından hastalardan her KT öncesi kan alınarak serum CA 125 ve IGF-1 düzeylerine bakıldı. Hastaların serum CA-125 ve IGF-1 düzeylerinin zaman içersinde KT ile beraber değişiklikleri incelendi BULGULAR : Çalışma kapsamına alman toplam 28 hastanın ortalama yaşı 57 ±9.97,2 olgu (%7.1) evre İC, 2 olgu (%7.1) evre II C, 19 olgu (%67.9 ) evre UJC, 5 olgu (%17.9) evre IV idi. Second-look laparotomi kabul eden hastalardan 8'inde ( 8/15=%53) second-look (+) olarak saptandı. Hastaların ameliyat öncesi ortalama CA 125 düzeyi 364,0 ±152.9 U/ml olarak saptandı. KT uygulamaları ile birlikte serum CA 125 düzeylerinin düştüğü ve iyi derecede negatif bağlantı olduğu gözlendi (Spearman rs =0.641, p= 0.000 ). Serum IGF-1 'in ameliyat öncesi ortalama düzeyi 58.04 ± 52.7 ng/ml, KT uygulamaları ile birlikte hafif bir yükselme göstermekte ve zayıf-orta derecede pozitif bir bağlantı olduğu tesbit edildi ( Spearman rs = 0.318, p= 0.001 ). Her KT öncesi serum CA 125 düzeylerinin ortalamaları arasında farklılık var olup olmadığı değerlendirildiğinde, KT öncesi serum CA125 düzeyi ortalamalarının farklı olduğu tesbit edildi ( p= 0.000 ). KT öncesi ortalama serum IGF-1 düzeyleri karşılaştırıldığında, ortalamalarının farklı olmadığı tesbit edildi (p = 0. 121 ). Toplam 28 olguda, serum CA 125 ve IGF- 1 düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığı bağlantı analizi ile incelendiğinde ; aralarında zayıf-orta derecede negatif bir ilişki olduğu, KT uygulamaları ile başlangıçta yüksek olan serum CA 125 düzeyleri düştükçe,serum IGF-1 düzeylerinde de hafif bir artış olduğu tesbit edildi( Spearman rs = 0.350, p = 0.000 ). SONUÇ : Epitelyal Ovaryum kanseri tanısı alan ve post operatif KT uygulanan olgularda CA 125 gibi değerli bir tümör belirteci varken IGF-1 düzeyi hastalığın takibine ek bir katkı sağlamamaktadır. ANAHTAR KELİMELER : Epitelyal Ovaryum kanseri, IGF-1, CA-125.
Özet (Çeviri)
34 ABSTRACT THE ROLE OF SERUM IGF-1 LEVELS DURING THE FOLLOW-UP PERIOD IN PATIENTS WITH EPITHELIAL OVARIAN CANCER. OBJECTIVES : The aim of our study is to detect the serum levels of IGF-1 in epithelial ovarian carcinoma in pre-op and during chemotherapy to observe if it can be used in the follow-up of the disease and to determine if it has a superiority to serum CA-125. INSTITUTION : Cerrahpaşa School of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, Gynecologic Oncology Division, University of Istanbul, Turkey. MATERIAL AND METHOD : Between 1997-1999 serum levels of CA-125 and IGF-1 of the patients with adnexial masses were measured preoperatively. 28 patients who have high preop levels of serum CA 125 and who has been decided to be given chemotherapy were included in the study group. Before every chemotherapy administration, serum levels of CA-125 and IGF-1 were measured. The changes in serum levels of CA-125 and IGF-1 has been examined during the chemotherapy. RESULTS : Mean age of 28 patients included in the study was 57± 9.97, two cases were ( %7.1 ) stage I C, 2 cases were ( % 7.1 ) stage II C, 19 cases ( %67.9 ) were stage İÜ C and 5 cases were stage IV ( %17.9 ). In 8 of 15 patients who accepted second-look laparotomy, tumor was detected. Pre-op mean levels of CA- 125 was found as 364.0±152.9 U/ml. It was observed that the serum levels of CA-125 has declined with chemotherapy and a high negative correlation was observed ( Spearman rs = 0.641, P = 0.000 ). Mean pre-op IGF-lserum level was 58.04 ng /ml, it was also observed that the serum levels of IGF-1 increased slightly after chemotherapy and a mild-moderate positive correlation was detected ( Spearman rs = 0.318, p = 0.001 ). When we compered serum CA-125 mean levels before every chemotherapy, we observed that mean serum CA-125 levels were different ( P = 0.000 ). On the other hand, before each chemotherapy when mean serum levels of IGF-1 were compared, we observed no difference among them ( p = 0.121). In 28 cases when we examined the correlation between serum CA-125 and IGF-1 levels before every chemotherapy by using correlation analysis, we determined a mild-moderate negative correlation and also it was found that initial high levels of CA-125 were decreased by chemotherapy while a mild increasing was detected in serum IGF-1 levels ( Sprearman rs=0.350,p=0.000 ). CONCLUSION : As an important tumor marker like CA-125 is present, serum IGF-1 measurments do not add any benifit to the follow-up of the patients with epithelial ovarian carcinoma. KEY WORDS : Epithelial Ovarian Cancer, IGF-1, CA-125.