Hiperemezis gravidarumda serum leptin seviyesi
Serum leptin levels in hyperemesis gravidarum
  1. Tez No: 91070
  2. Yazar: NURİYE ÜNSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET HİPEREMEZİS GRAVİDARUMDA SERUM LEFTİN SEVİYESİ AMAÇ: Hiperemezis gravidarum etyolojisinde leptinin rolünü araştırmaktır. MATERYAL VE METOD: Bu prospektif, kontrollü çalışmada, hiperemezis gravidarumlu 40 gebe kadm ve 30 normal gebe kadında serum leptin düzeyini araştırdık. İlk muayeneleri sırasında antropometrik ölçümleri (vücut kütle indeksi, deri kıvrım kalınlığı, bel ve kalça ölçümü ) yaptık. Açlık ve istirahat durumunda iken serum TSH, serbest T3, serbest T4, serbest kortizol, insülin, kan şekeri, leptin seviyelerini belirledik. Bütün gebe kadınlarda antropometrik ölçümler, hormonal parametreler ve serum leptin düzeyleri arasındaki ilişkiyi inceledik. BULGULAR: Çalışma grubunda vücut ağırlığı ve vücut kütle indeksi kontrol grubu ile karşılaştırıldığında belirgin olarak düşük bulundu (P= 0,001). Ayrıca deri kıvrım kalınlığı da çalışma grubunda kontrol grubuna göre belirgin olarak düşüktü (P=0,030). Çalışma grubunda kortizol seviyeleri kontrol grubundakilere göre yüksekti (P=0,002). Ortalama serbest T4 düzeyleri çalışma grubunda kontrol grubuna göre yüksek bulundu (P= 0,017). Çalışma ve kontrol grupları arasında leptin düzeylerinde bir farklılık gözlenmedi (P>0,05). Hiperemezis gravidarum grubunda serum leptin düzeyleri ve vücut kütle indeksi, deri kıvrım kalınlığı, serbest T4, serbest T3 düzeyleri arasmda pozitif bir ilişki olduğu belirlendi (sırası ile P=0,003, P=0,004, P=0,030, P=0,049). Hiperemezis gravidarum grubunda serum leptin düzeyleri ve insülin direnci arasındaki ilişki sınırda pozitif bir ilişki olarak yorumlandı (P=0,065). SONUÇ: 1) Hiperemezis gravidarumlu gebelerde vücut kütle indeksi ve deri kıvrım kalınlığı daha düşük bulunmuştur ve bu serum leptin seviyeleri ile ilişkilidir. 2) Hiperemezis gravidarumlu gebelerde serum leptin seviyeleri kontrol grubundan farklı bulunmamıştır. 3) Hiperemezis gravidarumlu gebelerde tiroid hormonları metabolizma aktivasyonunu destekler şekilde yüksek bulunmuştur. 4) Hiperemezis gravidarumlu gebelerde tiroid hormonlarının leptinden daha çok HCG tarafından regüle edildiği, hipertiroidik durumun leptin seviyesini arttırdığını, tiroid hormonları ile leptin arasmda anlamlı bir ilişki bulmamızdan dolayı düşünmekteyiz. 5) Hiperemezis gravidarumlu gebelerde serbest kortizolu yüksek bulmamızın nedeni açlıkta görülen HPA aksın aktivasyonu olabilir. Ancak kortizol seviyeleri ile leptin arasmda ilişki bulmamamızın nedeni fetoplasenter üniteden de kortizol salgılanması olabilir.6) Hiperemezis gravidarumlu gebelerde insülin direnci ile leptin arasmda sınırda bir ilişki bulmamızın nedeni hiperinsülinemininin yağ dokusundan leptin yapımım arttırması olabilir. 39-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SERUM LEPTIN LEVELS IN HYPEREMESIS GRAVIDARUM OBJECTIVE: To evaluate the leptin role in hyperemesis gravidarum. MATERIALS AND METHODS: In this prospective, controlled study, we investigated the serum leptin levels of 40 women with hyperemesis gravidarum and 30 normal pregnant women. In the first visit of them we measured anthropometric parameters ( body mass index, skinfold thickness, waist and hip measurements). We determined the fasting and resting levels of serum TSH, free T3, free T4, free Cortisol, insulin, glucose and leptin in all pergnant women. We analyzed the relationship between anthropometric measurements, hormonal parameters and serum leptin levels in both groups. RESULTS: In the study group, body weight and body mass index (BMI) were detected significantly lower when compared with control group (P=0,001). Skinfold thickness was also significantly lower in the study group (P=0,030). Serum Cortisol levels in the study group was higher (P=0,002). Serum free T4 levels were higher in the study group (P=0,017). There was no difference in leptin levels between study and control group (P>0,05). A positive relationship between serum leptin levels and BMI, skinfold thickness, serum free T3 and free T4 levels was detected in the hyperemesis gravidarum group ( P=0,003, P=0,04, P=0,049, P=0,03 respectively). We interpreted as a positive relationship between serum leptin levels and insulin resistance in hyperemesis gravidarum group. CONCLUSIONS: 1) BMI and skinfold thickness is lower in women with hyperemesis gravidarum group and these are correlated with serum leptin levels. 2) There is no difference serum leptin levels between hyperemesis gravidarum group and control group. 3) Thyroid hormones are higher in hyperemesis gravidarum group and this supports the ide of metabolic activation. 4) Thyroid hormones are more likely regulated by HCG than leptin in hyperemesis gravidarum. We claim that hyperthyroidism increase leptin levels as there is a significant positive relationship between thyroid hormones and leptin. 5) Serum free Cortisol levels in hyperemesis group is higher because of the activation of hypothalamus-pituitary-adrenal axis in the fasting state. But there is no relationship between serum free Cortisol and leptin levels, and this can be explained by the Cortisol production from the fetoplacental unit. 6) The reason of relationship between insulin resistance and serum leptin levels in hyperemesis gravidarum may be due to increase in leptin production stimulated by hyperinsûlinemia in fatty tissue. 38