Acil servise başvuran hastalarda intravenöz damar yolu açılması sırasında buz uygulamanın ağrıya etkisi
The effect of ice application on pain during intravenous vascular access in patients admitted to emergency service
- Tez No: 769093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, acil servise başvuran hastalarda intravenöz damar yolu açılması sırasında buz uygulamasının ağrıya etkisinin belirlenmesi amacı ile prospektif randomize araştırma olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Avrupa yakasında bir şehir hastanesinin acil servisine 01.02.2022-10.05.2022 tarihleri arasında başvuran, yeşil alanda bulantı ve kusma şikayeti ile takip edilen, araştırmaya katılmaya gönüllü 100 hasta oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında, ''Hasta Tanıtım Formu'' ve ''Sayısal Ağrı Ölçeği'' kullanıldı. Araştırma verilerinin analizinde IBM SPSS 24 paket programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistikler için ortalama, standart sapma, sayı ve yüzde kullanıldı. Kategorik değişkenlerin analizinde ki-kare testi kullanıldı. İki grupta karşılaştırmalar için bağımsız örneklem t testi ya da Mann Whitney U testleri, ikiden fazla gruplar için One-Way ANOVA ya da Kruskal Wallis testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a prospective randomized trial to determine the effect of ice application on pain during intravenous vascular access in patients admitted to the emergency department. The sample of the study consisted of 100 patients who were admitted to the emergency department of a city hospital on the European side of Istanbul between 01.02.2022-10.05.2022, who were followed up with complaints of nausea and vomiting in the green area, and who volunteered to participate in the study. In the collection of research data,“Patient Identification Form”and“Numerical Pain Scale”were used. IBM SPSS 24 package program was used in the analysis of the research data Chi-square test was used in the analysis of categorical variables. Independent sample t test or Mann Whitney U tests were used for comparisons in two groups, and One-Way ANOVA or Kruskal Wallis tests were used for groups of more than two.