Evaluating the issue of the foundations established by Ottoman palace women in the 16th century through the charitable works of Hürrem Sultan
16.yüzyılda Osmanlı saray kadınlarının kurduğu vakıflar konusunun Hürrem Sultan'ın hayır eserleri üzerinden değerlendirilmesi
- Tez No: 910710
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAN BALSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Son zamanlarda literatür çalışmaları yapılmasına rağmen Osmanlı'da kadın konusu genel olarak bir sır olarak kalmış ve araştırılması gereken bir konu haline gelmiştir. Projemde 16. yüzyılda kadınların kurduğu vakıfları Hürrem Sultan'ın hayır işleri üzerinden inceleyerek bu literatüre katkıda bulunmayı hedefliyorum. Kadın konusunu çalışırken vakıflarla ilgilenmemin nedeni Osmanlı saray kadınları için en görünür yolun vakıf kurmak olmasıdır. Ayrıca Osmanlı toplumunda diğer kadınların da vakıf kurma konusunda çok istekli ve aktif olduklarını düşünüyorum. Aynı zamanda Hürrem Sultan döneminin çeşitli dönüm noktalarına sahne olması beni 16. yüzyıldaki vakıfları Hürrem Sultan'ın üzerinden incelemeye yöneltti. Projem keşfedici bir çalışmadır. Çalışmamda genellikle ikincil kaynaklara yer verdim. Literatürde kadınlara yönelik çalışmaları karşılaştırdım. Ayrıca vakıfların tanımı ve türlerine yer verdikten sonra 16. yüzyılda Osmanlı kadınları ve saraylı kadınlar tarafından kurulan vakıflar üzerinde durdum. Hürrem Sultan'ın kurduğu vakıfları 16. yüzyılda diğer kadınların kurduğu vakıflarla karşılaştırarak çalışmamı tamamladım. Sonuç olarak 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nda özellikle İstanbul'da kadınlar vakıf kurma konusunda oldukça aktiftirler. Özellikle saray kadınları için vakıf kurmak görünür olmanın en belirgin yönüdür. Bu sayede toplumdaki diğer kadınlara da rol model oldular. Bu bağlamda Hürrem Sultan ve onun hayır eserleri bizim için çok güzel bir örnek oluşturuyor.
Özet (Çeviri)
Although there have been recent studies, the issue of women in the Ottoman Empire has generally remained a secret and has become a subject that needs to be researched. In my project, I aim to contribute to this literature by examining the foundations established by women in the 16th century through the charity works of Hürrem Sultan. The reason why I deal with foundations while working on the subject of women is that the most visible way for Ottoman palace women was the establishment of foundations. I also believe that women in the Ottoman society were also very willing and active in establishing foundations. At the same time, the fact that Hürrem Sultan's period witnessed various turning points led me to examine foundations through Hürrem Sultan in the 16th century. My project is an exploratory study. I generally included secondary sources in my study. I compare studies on women in the literature. In addition, after including the definition and types of foundations, I focus on the foundations established by Ottoman women and also by palace women in the 16th century. I complete my study by comparing the foundations established by Hürrem Sultan and her charitable works with the foundations established by other women in the 16th century. As a result, in the 16th century, women in the Ottoman Empire, especially in İstanbul, were quiet active in establishing foundations. Especially for palace women, establishing foundations is the most obvious aspect of being visible. In this way, they also became role models for women in society. In this regard, Hurrem Sultan and her charitable works are a very good example for us.