4. sınıf Bilgi ve İletişim Teknolojileri dersi kapsamında uygulanan basamaklı öğretim programının öğrencilerin problem çözme becerileri ve tutumlarına etkisi
The effect of the layered curriculum applied within the scope of the 4th grade Information and Communication Technologies course on the problem solving skills and attitudes of students
  1. Tez No: 910715
  2. Yazar: TUĞÇE OĞUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER YAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, 4. sınıf Bilgi ve İletişim Teknolojileri dersinde basamaklı öğretim programı uygulanan öğrencilerin tutumları ve problem çözme becerilerindeki değişimi incelemektir. Karma desene göre gerçekleştirilen araştırmanın nicel kısmında deney ve kontrol gruplarına ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel kısmındaki veriler deney grubuna uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile elde edilmiştir. Araştırmanın 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Mersin ili Yenişehir ilçesinde bulunan bir okulda gerçekleşmiştir. Çalışma grubu, dört şubeden oluşan 80 4. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Gruplar iki sınıf deney, iki sınıf kontrol grubu olarak seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmada deney grubuna Bilgi ve İletişim Teknolojileri dersinde basamaklı öğretim programı uygulanırken, kontrol grubuna güncel öğretim programı uygulanmıştır. Her iki grubun öğretim süreci araştırmacı tarafından yürütülmüştür ve 5 hafta sürmüştür. Araştırmada nicel verilerin elde edilmesine yönelik olarak 4. sınıf öğrencilerine problem çözme ölçeği ve tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen nicel bulguları desteklemek amacıyla nitel kısımda deney grubu öğrencilerine yarı yapılandırılmış görüşme soruları uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen nicel veriler SPSS 20.0 programında analiz edilmiştir. Araştırma sürecinde problem çözme ölçeğinden elde edilen veriler normal dağılım gösterdiğinden ilişkisiz örneklemler t-testi ve ilişkili örneklemler t-testi ile tutum ölçeği normal dağılım göstermediğinden Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılarak gruplar arasındaki farklar belirlenmiştir. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, problem çözme ölçeği uygulama öncesi deney ve kontrol grubu arasında tüm ölçek ve alt faktörlerinde anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Deney grubu ön test- son test verileri arasında tüm ölçek puanları, özdenetim alt boyutu ve kaçınma alt boyutu arasında anlamlı bir fark bulunurken, problem çözmeye güven alt boyutunda anlamlı bir fark bulunamamıştır. Uygulama sonrası deney ve kontrol grupları tüm ölçek, problem çözme becerisine güven alt boyutu ve kaçınma alt boyutu arasında anlamlı bir fark bulunurken, özdenetim alt boyutunda anlamlı bir fark bulunmamıştır. Tutum ölçeği incelendiğinde ise uygulama öncesi deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark yoktur. Deney grubu ön test- son test puanları arasında da anlamlı bir farka ulaşılamamıştır. Yine aynı şekilde uygulama sonrası deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Nitel veriler sonucunda, öğrenciler basamaklı öğretim programının araştırmaya teşvik edici yönlerini, grup çalışmasının olumlu etkilerini, yaratıcılıklarını geliştirmesini, detaylı ve ilginç görevler içermesini ve yeni bilgiler öğretmesini vurgulamışlardır. Ayrıca, öğrenciler basamaklı öğretim programının diğer konularda da uygulanmasını istemişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the changes in the attitudes and problem-solving skills of students who were applied a layered curriculum in the 4th grade Information and Communication Technologies course. In the quantitative part of the research, which was carried out according to the mixed design, a quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups was used for experimental and control groups. The data in the qualitative part of the research was obtained through semi-structured interview questions applied to the experimental group. The research was conducted in a school in Yenişehir district of Mersin province in the second semester of the 2022-2023 academic year. The study group consists of 80 4th grade students from four branches. The groups were determined by random sampling method as two classes of experimental and two classes of control groups. In the research, while the layered curriculum was applied to the experimental group in the Information and Communication Technologies course, the current curriculum was applied to the control group. The teaching process of both groups was carried out by the researcher and lasted 5 weeks. In order to obtain quantitative data in the research, problem solving scale and attitude scale were used for 4th grade student. In order to support the quantitative findings obtained in the research, semi-structured interview questions were applied to the experimental group students in the qualitative part. The quantitative data obtained as a result of the research were analyzed in the SPSS 20.0 program. During the research process, since the data obtained from the problem-solving scale showed a normal distribution, the differences between the groups were determined using the unrelated samples t-test and related samples t-test, and since the attitude scale did not have a normal distribution, the Mann-Whitney U test and the Wilcoxon Signed Ranks test were used. Content analysis method was used to analyze qualitative data. According to the findings, there is no significant difference in all scales and sub-factors between the experimental and control groups before the application of the problem solving scale. While there was a significant difference in all scale scores, self-control sub-dimension and avoidance sub-dimension between the pre-test and post-test data of the experimental group, no significant difference was found in the problem-solving confidence sub-dimension. After the application, while there was a significant difference between the experimental and control groups in the whole scale, the confidence in problem solving skill sub-dimension and the avoidance sub-dimension, there was no significant difference in the self-control sub-dimension. When the attitude scale is examined, there is no significant difference between the experimental and control groups before the application. No significant difference was found between the pre-test and post-test scores of the experimental group. Likewise, no significant difference was found between the experimental and control groups after the application. As a result of the qualitative data, the students emphasized the aspects of the layered curriculum that encourage research, the positive effects of group work, the development of creativity, the detailed and interesting tasks it includes, and the teaching of new information. In addition, the students wanted the layered curriculum to be applied in other subjects as well.