Bal hasadında bal arısı (Apis mellifera L.) kolonilerine kış dönemi için bırakılan farklı miktarlardaki balın bazı davranış ve performans özellikleri üzerine etkisi
The effect of different amounts of honey left during the honey harvest for winter on the behavior and performance traits of honeybee (Apis mellifera L.) colonies
- Tez No: 910714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM BIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Arıcılıkta sonbahar dönemi, son bal hasadından sonra başlamakta ve koloni gücüne göre yirmi kg'a kadar bal bırakılması önerilmektedir. Bu çalışmada, bal hasadından sonra bütün çerçeveleri sağılmış ve kabartılmış çerçevelerle değiştirilen boş çerçeve, bir çerçeve ile yaklaşık üç kg bal bırakılan ve koloni işçi arı mevcuduna göre boş çerçeve verilen normal ve bal hasadı ile fazla çerçeveleri alınarak sıkıştırılan ve yaklaşık on kg bal bırakılan sağılmayan gruplarının sonbahar, kış ve ilkbahar dönemleri bazı davranış ve performans özellikleri belirlenmiştir. Çalışma Samsun ilinde iki ayrı arıcılık işletmesinde (Arılık 1 ve Arılık 2) yürütülmüş ve her deneme grubunda 7 olmak üzere toplamda 42 koloni kullanılmıştır. İki arıcılık işletmesinde sonbahar ve erken ilkbahar dönemi yavrulu çerçeve, yavrulu alan ve arılı çerçeve ile kışlama yeteneği, Arılık 1'de sonbahar, kış ve ilkbahar dönemlerinde kovan ağırlık değişimleri ve deneme süresinde kolonilerin uçuş etkinlikleri belirlenmiştir. Arılık 1'de deneme gruplarına göre sonbahar dönemi yavrulu alan ortalamaları arasında farklılık (p0.05) belirlenmemiş, her iki arılıkta ortalama yavrulu alan sırasıyla 659.10±80.15 ve 633.16±89.95 cm2 olarak bulunmuştur. İlkbahar döneminde Arılık 2'de deneme grupları arasında belirlenen yavrulu alanda farklılık belirlenmişken (p0.05) belirlenmemiş, en yüksek yavrulu alan sırasıyla 2582.5±327.2 ve 1640.43±350.34 cm2 olarak normal grubunda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The autumn period in beekeeping starts after the last honey harvest, and it is recommended to leave up to 20 kg of honey depending on the strength of the colony. In this study, after the honey harvest, empty frames replaced with fully extracted and combed frames, a frame with approximately three kg of honey left, and normal groups where empty frames were given according to the colony's worker bee population, were compared with the groups that had excess frames removed and were compressed, leaving approximately ten kg of honey. Some behavioral and performance characteristics during the autumn, winter, and spring periods of these groups were determined. The study was conducted in two separate beekeeping operations (Apiary 1 and Apiary 2), and a total of 42 colonies were used, with 7 colonies in each experimental group. In both beekeeping operations, the fall and early spring periods of brood frame, brood area, and the number of brood frames, as well as wintering ability, were determined, along with weight changes of the hives in Apiary 1 during the autumn, winter, and spring periods and the flight activities of the colonies during the trial period. In Apiary 1, a significant difference (p0.05) was detected. The average brood areas in both apiaries were 659.10±80.15 and 633.16±89.95 cm², respectively. In the spring period, a significant difference was found in the brood area among the experimental groups in Apiary 2 (p0.05). The highest brood area in the normal group was 2582.5±327.2 and 1640.43±350.34 cm², respectively.