Samsun, Manisa, İzmir mübadil müzik kültüründe kullanılan kaba zurnanın organolojik açıdan incelenmesi
Organological analysis of the kaba zurna used in the exchange music culture of Samsun, Manisa, İzmir
- Tez No: 910727
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAN AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, 1923- 1930 yıllarında Türkiye-Yunanistan arasında gerçekleşen nüfus mübadelesi ile Samsun, Manisa ve İzmir illerine yerleşen mübadil müzisyenlerin icra ettikleri“kaba zurna”çalgısının yapısal özelliklerinin tüm yönleriyle incelenmesi ve kayıt altına alınmasına yöneliktir. Türkiye-Yunanistan arasında gerçekleşen nüfus mübadelesinin yaklaşık yüzyılı aşkın süren bir tarihe sahip olduğu düşünüldüğünde; kaynak kişilerin, zurna icracılarının gittikçe azalıyor olması ve bu kültürde icra edilen kaba zurnanın gelecek nesillere aktarılması konusu, çalışma açısından elzem bir durum halini almıştır. Çalışma aynı zamanda, çalgı bilimi açısından da önem taşıyan bu zurna türünün, mübadil müzik kültürü bağlamında tespitlerde bulunularak ortaya çıkarılması amacına da hizmet etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine and record all aspects of the structural features of the“kaba zurna”instrument performed by exchange musicians who settled in the provinces of Samsun, Manisa and İzmir with the population exchange between Turkey and Greece in 1923-1930. Considering that the population exchange between Turkey and Greece has a history of more than a century; the fact that the source people, zurna performers, are decreasing and the issue of transferring the kaba zurna performed in this culture to future generations has become an essential situation for the study. The study also serves the purpose of revealing this type of zurna, which is also important in terms of instrumentology, by making determinations in the context of exchange music culture.