Eser element analiziyle iki farklı topluluğun beslenme rejimlerinin karşılaştırılması
Comparison of the diet of two different communities by trace element analysis
- Tez No: 910735
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA SEVİM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Arkeolojik kazılardan elde edilen geçmiş zamanlarda yaşamış toplumlara ait iskelet materyallerin çalışılmasıyla, incelenen toplumun yaşamış olduğu ekolojik ortam, beslenme rejimleri ve sağlık durumlarıyla ilgili bilgiler elde edilmektedir. Özellikle incelenen toplumun beslenme rejiminin ortaya çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmalar bizlere toplum hakkında daha ayrıntılı veriler sağlamakta ve bununla birlikte yapılacak diğer çalışmalar için önemli kaynaklar oluşturmaktadır. Eski toplumların beslenme rejiminin ortaya çıkarılmasına yönelik ağız ve diş sağlığı üzerine çok farklı çalışmalar yapılmıştır ve yapılmaya devam etmektedir. Bu çalışmalar sayıca fazla olmakla birlikte beslenme rejiminin ayrıntılı olarak belirlenebilmesi konusunda genellikle yetersiz kalmaktadır. Bu tezde, çalışılmış olan eski toplumların beslenme rejiminin belirlenmesinde daha ayrıntılı bilgiler elde edilebilmesi için kimyasal analizler yapılmıştır. Bu tezin materyalini oluşturan Belentepe ve Tepecik toplumlarının beslenme rejimlerinin ortaya çıkarılması ve iki toplumun eşit şekilde seçilmiş kadın-erkek femurlarının (üst bacak kemiği) karşılaştırılması için toplanan iskeletlerden, kimyasal analiz olan eser element analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Bu analiz yöntemi ile incelenen iki farklı döneme ait toplumların analiz edilmek üzere seçilmiş 38 erişkin bireylerin iskeletleri üzerinden o topluma ait beslenme rejimleri, beslenme rejimlerinin bitkisel ve hayvansal olma durumları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
By studying the skeletal materials belonging to the societies that lived in the past times obtained from archaeological excavations, information about the ecological environment, nutritional regimes and health status of the society studied is obtained. In particular, the studies carried out to reveal the dietary regime of the studied society provide us with more detailed data about the society and constitute important resources for other studies to be carried out. Many different studies on oral and dental health have been conducted and continue to be conducted to reveal the nutritional regime of ancient societies. Although these studies are numerous, they are generally insufficient to determine the dietary regime in detail. In this thesis, chemical analyses were carried out in order to obtain more detailed information in determining the dietary regime of the ancient societies studied. In order to reveal the dietary regimes of the Belentepe and Tepecik societies, which constitute the material of this thesis, and to compare the femurs (upper leg bones) of equally selected men and women of the two societies, the collected skeletons were analysed by trace element analysis, which is a chemical analysis. With this analysis method, it was attempted to reveal the dietary regimes of the societies belonging to the two different periods, and the vegetal and animal status of the dietary regimes of that society through the skeletons of 38 adult individuals selected to be analysed.