Akut pankreatit hastalarında vücut yağ ve kas dağılım parametrelerinin prognoza ve hastane yatış süresine etkisi
The effect of body fat and muscle distribution parameters on prognosis and hospital stay in patients with acute pancreatitis
  1. Tez No: 910734
  2. Yazar: AHSEN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AHBAB, DR. EMİNE KANATSIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Akut pankreatit (AP), pankreasın ani inflamasyonu ile gelişen ve dünya genelinde görülme sıklığı artan bir hastalıktır. Hastalığın şiddeti, sadece pankreası etkileyen hafif formlardan çoklu organ yetmezliği ve ölümle sonuçlanabilen şiddetli hallerine kadar geniş bir yelpazede değişiklik göstermektedir. Çalışmamız, vücut yağ ve kas dağılımının akut pankreatit prognozu ve yatış süresi üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif ve kesitsel olarak planlanan çalışmamız, Mart 2020- Aralık 2023 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları kliniğine AP tanısı ile yatırılan 181 hastayı kapsamaktadır. Çalışmamızda AP şiddetini değerlendirmek amacı ile 2012 yılında revize edilen Atlanta Sınıflandırması kullanıldı. Çalışmamıza akut pankreatit tanısı alan 18 yaş üstü hastalar dahil edildi. Gebeliği bulunan, malignitesi olan ve takibinde maliginite tanısı almış, sistemde bilgileri eksik olan hastalar ve bilgisayarlı tomografi(BT) görüntüsünün bozulmasına sebep olabilecek metalik implanta sahip hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Hastaların laboratuvar bulguları, klinik bulguları, yapılan görüntülemeler ve gelişen komplikasyonlar incelendi. Hastaların demografik bilgileri, yatış süresi, sigara ve alkol kullanımı not edildi. Akut pankreatit skorlama sistemlerinden Ranson ve BISAP skorları hesaplandı. Retrospektif olarak taranan BT görüntülemelerinden L3 vertebra seviyesi seçilerek visseral adipoz doku, subkutan adipoz doku, iskelet kas alanı, psoas kas alanı ve paraspinal kas alanı manuel ROI kullanılarak hesaplandı. İskelet kas indeksi (SMI) toplam kas alanının (cm²) hastanın boyunun karesine (m²) bölünmesi ile psoas kas indeksi (PMI) ise psoas kas alanının (cm²) hastanın boyunun karesine (m²) bölünmesiyle hesaplandı. Sarkopeni tanımlaması, SMI ve PMI değerlerinin literatürde doğrulanmış sarkopeni eşik değerleri dikkate alınarak yapılmıştır. Vücut yağ ve kas ölçüm parametreleri ile hastane yatış süresi, ölüm ve komplikasyon gelişimi arasındaki ilişki incelendi. İstatistiksel analizler.için SPSS (statistical package for social sciences) for Windows 22 programı kullanıldı ve p0,05).Ancak SMI, PMI, psoas kas alanı ve toplam kas alanı ile AP'li hastalarda mortalite ve komplikasyon gelişimi arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Acute pancreatitis (AP) is a disease that develops with sudden inflammation of the pancreas and its incidence is increasing worldwide. The severity of the disease varies in a wide range from mild forms affecting only the pancreas to severe forms that can result in multiple organ failure and death. Our study aims to investigate the effects of body fat and muscle distribution on the prognosis and length of stay in acute pancreatitis. Materials and Methods: Our retrospective and cross-sectional study includes 181 patients who were admitted to the Internal Medicine Clinic of the Health Sciences University (SBU) Sultangazi Haseki Training and Research Hospital with the diagnosis of AP between March 2020 and December 2023. In our study, the Atlanta Classification revised in 2012 was used to evaluate the severity of AP. Patients over the age of 18 who were diagnosed with acute pancreatitis were included in our study. Patients who were pregnant, had malignancy and were diagnosed with malignancy during follow-up, had incomplete information in the system, and patients with metallic implants that could distort the computed tomography (CT) image were not included in the study. The patients' laboratory findings, clinical findings, imaging studies and developing complications were examined. The patients' demographic information, length of stay, smoking and alcohol use were noted. Ranson and BISAP scores from acute pancreatitis scoring systems were calculated. From the retrospectively scanned CT images, the L3 vertebral level was selected and visceral adipose tissue, subcutaneous adipose tissue, skeletal muscle area, psoas muscle area and paraspinal muscle area were calculated using manual ROI. The skeletal muscle index (SMI) was calculated by dividing the total muscle area (cm²) by the square of the patient's height (m²) and the psoas muscle index (PMI) was calculated by dividing the psoas muscle area (cm²) by the square of the patient's height (m²). Sarcopenia definition was made by considering the sarcopenia threshold values of SMI and PMI values verified in the literature. The relationship between body fat and muscle measurement parameters and length of hospital stay, death and development of complications was examined. For statistical analyses. SPSS (statistical package for social sciences) for Windows 22 program was used and p0.05). However, SMI, PMI, psoas muscle area and total muscle area were not significantly associated with A significant relationship was found between mortality and complication development in patients with AP (p0.05). However, a statistically significant relationship was found between paraspinal muscle area and local complication development (p=0.02).