İdiopatik epiretinal membran cerrahisindegörsel prognozu, optik koherens tomografi ve optikkoherens tomografi anjiografi bulgularınıetkileyen parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of parameters affecting visual prognosis, optical coherence tomography and optical coherence tomography angiography findings in idiopathic epiretinal membrane surgery
  1. Tez No: 910747
  2. Yazar: PETEK AKSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ALTAN ÖZAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, İdiopatik Epiretinal Membran (İERM) tanısı almış hastaların, Pars Plana Vitrektomi (PPV) öncesi ve sonrası Optik Koherens Tomografi (OKT) ve Optik Koherens Tomografi Anjiografi (OKTA) parametrelerindeki değişiklikleri incelemek ve bu değişikliklerin görme prognozu ile ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, 1 Mayıs 2020 ile 1 Kasım 2023 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Göz Kliniği'nde İERM tanısı ile PPV yapılan ve düzenli postoperatif takipleri bulunan 123 hastanın 123 gözü dahil edilmiştir. Hastaların yaşı, cinsiyeti, sistemik ve oküler hastalık durumu, preoperatif ve postoperatif 1. ve 6. aylardaki en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK), ön segment ve fundus muayene bulguları, OKT ve OKTA parametreleri, metamorfopsi varlığı, cerrahi teknik değerlendirilmiştir. İstatistiksel karşılaştırmalar için logMAR görme keskinliği değerleri kullanılmıştır. İstatistiksel analizler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı ile yapılmış ve p değeri 0.05'in altında olan sonuçlar anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Hastaların %50,44'ü kadın, %49,56'sı erkekti. Yaş ortalaması 68,31±8,07 yıl idi. Evre 1 ERM oranı %3,54 (4), evre 2 ERM oranı %22,12 (25), evre 3 ERM oranı %58,41 (66) ve evre 4 ERM oranı %15,93 (18) olarak bulunmuştur. Hastaların %82,3'üne (93) hava tamponadı, %1,77'sine (2) C3F8, %15,93'üne (18) SF6 tamponadı kullanılmıştır. Hastaların preoperatif, postoperatif 1. ve 6. ay EİDGK logMAR ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler gözlemlenmiştir (p=0,0001). Preoperatif, postoperatif 1. ve 6. ay Deep Kapiller Pleksus (DKP) ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler saptanmıştır (p=0,022). Postoperatif 6. ayda santral makula kalınlığı (SMK) ortalaması, preoperatif ve postoperatif 1. ay SMK ortalamalarından anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p=0,0001). Ayrıca, postoperatif 1. ay SMK ortalaması preoperatif SMK ortalamasından anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p=0,0001). Yaş ile postoperatif 1. ayda süperfisyal kapiller pleksus (SKP) vasküler dansite değişimi arasında pozitif yönde anlamlı bir korelasyon gözlemlenmiştir (r=0,220, p=0,019). Preoperatif ellipsoid zone (EZ) defekti olan hastaların postoperatif 1. ve 6. ay EİDGK değişimi, EZ defekti olmayan hastalardan anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,012, p=0,013). Preoperatif eksternal limitan membran (ELM) defekti olan hastaların postoperatif 1. ve 6. ay EİDGK değişimi, ELM defekti olmayan hastalardan anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,007, p=0,016). Preoperatif foveal herniasyonu olan hastaların postoperatif 6. ay SMK değişimi, herniasyon olmayan hastalardan anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,022). Hava tamponadı kullanılan hastaların postoperatif 1. ayda SMK değişimi, SF6 tamponadı kullanılan hastalardan anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p=0,015). Sonuç: İERM'li hastalarda PPV sonrası anatomik ve fonksiyonel iyileşme gözlenmiş olup, preoperatif EZ ve ELM defektleri daha iyi görsel kazanç ile, foveal herniasyon ise daha iyi SMK iyileşmesi ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, hastaların DKP vasküler dansitelerinde postoperatif azalma gözlemlenmiş, SF6 tamponadı kullanılan hastalarda ise SMK düşüşü daha belirgin olmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the changes in Optical Coherence Tomography (OCT) and Optical Coherence Tomography Angiography (OCTA) before and after Pars Plana Vitrectomy (PPV) in patients with Idiopathic Epiretinal Membrane (ERM) and to observe the relationship between these changes and visual prognosis. Materials and Methods: A total of 123 eyes of 123 patients who underwent PPV for the diagnosis of ERM at Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Eye Clinic between May 1, 2020, and November 1, 2023, with regular postoperative follow-ups were included in the study. Patients were evaluated for age, gender, presence of systemic and ocular diseases, preoperative and postoperative best-corrected visual acuity (BCVA) at 1st and 6th months, anterior segment and fundus examination findings, OCT and OCTA parameters, presence of metamorphopsia, and surgical methods. LogMAR visual acuity values were used for statistical comparisons. Statistical analyses were performed using NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) software, and a p-value of less than 0.05 was considered statistically significant. Results: 50.44% of the patients were female, and 49.56% were male. The mean age of the patients was 68.31±8.07 years. The distribution of ERM stages was as follows: stage 1 ERM 3.54% (4), stage 2 ERM 22.12% (25), stage 3 ERM 58.41% (66), and stage 4 ERM 15.93% (18). Air tamponade was used in 82.3% (93) of the patients, C3F8 in 1.77% (2), and SF6 in 15.93% (18). Statistically significant changes were observed in the preoperative, postoperative 1st, and 6th month BCVA logMAR mean values (p=0.0001). Statistically significant changes were also observed in the deep capillary plexus (DCP) mean values at preoperative, postoperative 1st, and 6th months (p=0.022). The postoperative 6-month central macular thickness (CMT) was significantly lower than the preoperative and postoperative 1st month CMT (p=0.0001), and the postoperative 1st month CMT was significantly lower than the preoperative CMT (p=0.0001). A statistically significant positive correlation was found between age and the vascular density change in the superficial capillary plexus (SCP) at postoperative 1st month (r=0.220, p=0.019). In the group with preoperative ellipsoid zone (EZ) defects, the change in BCVA at postoperative 1st and 6th months was significantly higher than in the group without EZ defects (p=0.012, p=0.013). In the group with preoperative external limiting membrane (ELM) defects, the BCVA change at postoperative 1st and 6th months was significantly higher than in the group without ELM defects (p=0.007, p=0.016). In the group with preoperative foveal herniation, the CMT change at postoperative 6 months was significantly higher than in the group without herniation (p=0.022). The postoperative 1st month CMT change was significantly lower in the air tamponade group compared to the SF6 tamponade group (p=0.015). Conclusion: Anatomical and functional improvements were observed in patien ts with Idiopathic Epiretinal Membrane (ERM) after PPV. Preoperative EZ and ELM defects were associated with better visual gains, while foveal herniation was associated with better CMT improvement. A decrease in vascular density in the DCP was observed postoperatively, and a more pronounced CMT decrease was observed in patients with SF6 tamponade.