Çelik ve yüksek yoğunluklu polietilen makro lif takviyeli betonların kırılma davranışları
Fracture behaviors of steel and high density polyethylene macro fiber reinforced concrete
  1. Tez No: 910769
  2. Yazar: SÜMER SERTKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU AKÇAY ALDANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışmasında, çeşitli su/bağlayıcı oranlarındaki betonlarda, çelik ve yüksek yoğunluklu polietilen makro liflerin, mekanik ve kırılma özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Su/çimento oranı 0,5 olan referans betona, 3,0 kg/m3 yüksek yoğunluklu polietilen makrolif eklendiğinde, betonun eğilme dayanımı%12vekırılmaenerjisi %18 oranında artmıştır. Aynı referans betona çelik makro lif eklenmesi ile kırılma enerjisinde 40 kat artış elde edilmiştir. Su/bağlayıcıoranı0,35 olan betona, hacimce %1 çelik ve %1 polietilen makro lif karışımı katılması, yüksek performanslı betonun kırılma enerjisini 24 kat ve eğilme dayanımını %92 oranında artırmıştır. Bununla birlikte, su/bağlayıcı oranı 0,28 olan betona, %2 polietilen makro lif ilavesi, özgül kırılma enerjisini 14 kat ve yarmada çekme dayanımını %10 artırmıştır. Tüm lifli betonların kuruma rötresi, referans betona göre düşük bulunmuş olup, yüksek yoğunluklu makro lifler, erken yaşlarda çelik liflere kıyasla daha etkili rötre kontrolü sağlamıştır. Sonuç olarak, farklı su/bağlayıcı oranlarındaki betonlarda, yüksek yoğunluklu polietilen makro liflerin ve çelik liflerin, kırılma ve mekanik özeliklerini önemli ölçüde iyileştirdiği ve kuruma rötresini azalttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of steel and high density polyethylene macrofibers on the mechanical and fracture properties of concretes with various water/binder ratios have been investigated. When3.0 kg/m3 of high density polyethylene macrofiber was added to the reference concrete with a water/cement ratio of 0.5, the flexural strength of the concrete increased by 12% and the fracture energy increased by 18%. Adding steel macrofibers to the same reference concrete resulted in a 40-times increase in fracture energy. Adding a mixture of 1% steel and 1% polyethylene macrofibers by volume to concrete with a water/binder ratio of 0.35 increased the fracture energy of high performance concrete by 24 times and the flexural strength by 92%. Additionally, adding 2% polyethylene macrofibers to concrete with a water/binder ratio of 0.28 increased the fracture energy by 14 times and the splitting tensile strength by 10%. The drying shrinkage of all fiber-reinforced concretes was found to be lower compared to the reference concrete, and high density macrofibers provided more effective shrinkage control at early ages compared to steel fibers. As a result, it was determined that high density polyethylene macrofibers and steel fibers significantly improved the fracture and mechanical properties of concretes with different water/binder ratios and reduced drying shrinkage.