İcra ve iflâs Kanunu'nun 111/a maddesi uyarınca borçluya satış yetkisi verilmesi
Authorisation of sale to the debtor pursuant to article 111/a of The Execution and Bankruptcy Law
  1. Tez No: 910768
  2. Yazar: ALPKAAN ERTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURBANU ERZURUMLU IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
24.11.2021 tarihli ve 7343 sayılı Kanun ile 2004 sayılı İcra ve İflâs Kanunu'nun 111'inci maddesinden sonra gelmek üzere,“borçluya satış yetkisi verilmesi”ne ilişkin 111/a hükmü yürürlüğe konulmuştur. Borçluya satış yetkisi verilmesine ilişkin düzenleme ile borçlunun mahcuz mallarının paraya çevrilmesine ilişkin artırma ve pazarlık suretiyle satışa alternâtif getirilmiştir. Bu çalışmada, söz konusu paraya çevirme usûlü incelenmiştir. Bu çerçevede, ilk olarak cebrî icra hukukunda mahcuz malların paraya çevrilmesi usûlleri irdelenmiş, satış yetkisi verilmesinin söz konusu paraya çevirme usûlleri arasındaki yeri değerlendirilmiştir. Sonrasında borçluya satış yetkisi verilmesinin hukukî niteliği hususunda teorik tartışmalar ile düzenlemede tercih edilen terime ilişkin terminoloji sorununa ilişkin değerlendirmelere yer verilmiştir. Son olarak ise, borçluya satış yetkisi verilmesi hususu ile uygulamada ortaya çıkan yahut çıkabilecek sorunlara, satış yetkisi verilmesi süreci esas alınarak söz konusu sorunlara çözüm önerisi getirilmeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
The amendment introduced by Law No. 7343, dated 24.11.2021, to the Enforcement and Bankruptcy Law No. 2004 brought into effect Article 111/a, titled“granting the debtor the authority to sell,”following Article 111. With the regulation on the authorisation of sale to the debtor, an alternative to sale by auction and sale by bargaining has been introduced for the conversion of the debtor's seized goods into money. This study examines the method of encashment of seized assets by granting the debtor the authority to sell. In this framework, firstly, the procedures for the encashment of seized goods in the enforcement law are examined, and the place of the authorisation of sale among these encashment procedures is evaluated. Then, the theoretical discussions on the legal nature of the authorisation of sale to the debtor and the terminology problem regarding the preferred term in the regulation are included. Finally, the applicability of the authorisation of sale to the debtor in terms of the types of proceedings and the problems that have arisen or may arise in practice have been addressed based on the process of authorisation of sale, and a solution to these problems has been tried to be proposed.