Salivary pH changes and biofilm formation during active orthodontic treatment with clear aligners and fixed orthodontic appliances
Şeffaf plaklar ve sabit ortodontik apareyler ile ortodontik tedavi sırasında tükürük pH değişiklikleri ve biyofilm oluşumu
- Tez No: 910782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN BAHAR ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: İki farklı ortodontik tedavide biyofilm oluşumunu ve pH değişikliklerini incelemek. Gereç ve Yöntem: Bu randomize klinik çalışma, 40 hastanın pH ölçümleri ve ortalama plak indeks değerleri kullanılarak yapıldı. Çalışma grubu ortodontik apareyin tipine göre iki gruba ayrıldı, Grup A; 15 hizalayıcı hasta, Grup B; Metal ve elastik ligatürlü 25 sabit aparey hastası. Değerler T0'da (periodontal temizleme ve cilalamadan sonra) ve T1'de (2 hafta sonra) alınmıştır. PH dijital Ph-metre kullanılarak, plak ise renklendirici ajan ile tanımlanarak değerlendirilmiştir. Analizde pH değerleri, plak ortalama indeksi ve plak yüzdesi kullanılmıştır. İstatistiksel analizde Paired t-test, Independent t-test ve Pearson Correlation testleri kullanıldı. Bulgular: Metal ligatür ile 2 haftalık sabit ortodontik tedaviden sonra tükürük pH değerlerinde önemli bir düşüş olmuştur. Ortodontik tedavi, plak ortalama indeksini 2 haftada önemli ölçüde artırırken, en fazla sabit elastik ligatür grubunda, ardından sabit metal grubunda ve en az plak grubunda biyofilm oluşumu görülmüştür. Sonuç: Farklı ortodontik tedavi türleri ve ligatürler, ortodontik tedavi sırasında oluşan plak miktarını ve pH'ı önemli ölçüde etkiler ve değiştirir. Hizalayıcılar tükürük pH'ı ve plak oluşumu üzerinde en az etkiye sahiptir. Ağız hijyeni bozulmuş hastalar için hizalayıcılar tavsiye edilirken, elastik ligatürlerden kaçınılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the biofilm formation and pH changes in two different orthodontic treatments. Materials and Methods: The study sample included 40 patients, who were divided into two groups according to the type of orthodontic appliance: Group A, 15 aligner patients and Group B, 25 fixed appliances patients. Group B received both metal and elastic ligatures for 2 weeks consecutively to test the effect of ligature type. Salivary pH values, plaque index, and plaque percentage were measured at T0 (after scaling and polishing) and T1 (2 weeks after). pH was measured digitally, and plaque was identified by a discoloring agent. The Paired t-test, Independent t-test, and Pearson Correlation tests were used in the statistical analysis. Results: There was significant decrease in salivary pH values after two weeks of with metal ligature in Group B. Orthodontic treatment significantly increased the plaque mean index in 2 weeks, but it was the most in fixed elastic ligature group, followed by fixed metal group, and the least plaque and biofilm formed was in aligner treatments. Conclusion: Different types of orthodontic treatment and ligatures significantly effected and changed salivary pH and the amount of plaque formation during orthodontic treatment. Aligners had the least effect on salivary pH and plaque formation while fixed treatment with elastic ligature affected the most. Therefore, aligner treatment may be more beneficial for patients with compromised oral hygiene.