Acil serviste kronik obstrüktif akciğer hastalığı alevlenme tanı ve tedavisi sonrası taburcu edilen hastalarda 7 günlük kötü sonlanım tahmininde roma kriterlerinin decaf (Dyspnea, Eosinopenia, Consolidation, Acidemia, atrial Fibrillation) skoruna göre değerliliğinin karşılaştırılması
Comparison of the predictive value of rome criteria versus decaf (Dyspnea, Eosinopenia, Consolidation, Acidemia, atrial Fibrillation) score for 7-day adverse outcomes in patients discharged after diagnosis and treatment of chronic obstructive pulmonary disease exacerbation in the emergency department
- Tez No: 910798
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Göğüs Hastalıkları, Emergency Medicine, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç Bu çalışma, acil serviste Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) alevlenmesi tanısı alıp tedavi edildikten sonra taburcu edilen hastalarda, 7 günlük kötü sonlanım tahmininde Roma kriterleri ve DECAF skorlamasının (Dyspnea, Eosinopenia, Consolidation, Acidemia, atrial Fibrillation) değerliliğini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem Aralık 2023 - Ağustos 2024 tarihleri arasında prospektif gözlemsel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Çalışmaya, KOAH alevlenmesi tanısı ile acil servisten taburcu edilen toplam 188 hasta dahil edilmiştir. Her hastanın Roma kriterlerine göre ağırlık sınıflaması ve DECAF skoru hesaplanmıştır. Hastalar, taburculuktan sonraki yedinci günde telefon görüşmeleri ve/veya hastane kayıtları yoluyla izlenmiş ve sonlanımları (tekrar acil servis başvurusu, hastaneye yatış, ölüm) kaydedilmiştir. Bulgular Çalışmada, başvuru anında sO2
Özet (Çeviri)
Objective This study aims to compare the predictive value of the Rome criteria and the DECAF score (Dyspnea, Eosinopenia, Consolidation, Acidemia, Atrial Fibrillation) for 7-day adverse outcomes in patients with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) exacerbation and discharged after treatment from the emergency department. Materials and Methods Conducted prospectively as an observational study between December 2023 and August 2024. A total of 188 patients diagnosed with COPD exacerbation and discharged from the emergency department were included in the study. Each patient's severity classification according to the Rome criteria and the DECAF score were calculated. Patients were followed up on the seventh day after discharge through phone calls and hospital records, and their outcomes (revisit to the emergency department, hospitalization, death) were recorded. Results The study found that an SpO2 of