Acil servise akut KOAH alevlenmesi ile başvuran hastalarda decaf skoruna nötrofil/lenfosit oranının eklenmesinin decaf skorunun 1 aylık mortalite duyarlılığı üzerine olan etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of adding the neutrophyl to lymphocyte ratio to the decaf score on the 1-month mortality sensitivity of the acute COPD exacerbation
- Tez No: 580941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), morbidite ve mortalitesi gün geçtikçe artan, ekonomik ve sosyal yönden giderek büyük bir yük haline gelmeye başlayan ve bu nedenle tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiş olan yaygın, önlenebilir ve tedavisi mümkün kronik bir hastalıktır. DECAF skoru(Dispne, Eozinopeni, Konsolidasyon, Asidemi, atrial Fibrilasyon), KOAH hastalarında hastaneye yatış ve mortalite öngörüsü için kullanılan bir skorlama sistemidir. Nötrofil/Lenfosit oranı (NLR) daha önce çeşitli sistemik inflamatuar olaylarda ve malignitelerde anlamlı olarak mortalite öngörüsüne katkıda bulunan bir parametredir. Biz bu çalışmada NLR'nin KOAH akut alevlenmelerde hesaplanan DECAF skoruna bir parametre olarak eklenmesi ile DECAF skorunun mortalite duyarlılığını artırıp artırmayacağını araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Üçüncü basamak bir sağlık kuruluşu olan Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Acil Tıp Kliniği'ne Aralık 2018 – Mayıs 2019 tarihleri arasında başvuran akut KOAH alevlenmeli olgular prospektif olarak değerlendirildi. Olguların demografik bilgileri ile DECAF skorları, periferik kandaki nötrofil ve lenfosit düzeyleri ile ayaktan tedavi, servis yatışı ya da yoğun bakıma yatış durumları belirlenip 1 ay sonraki mortalite durumları Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) ve Ölüm Bildirim Sistemi (ÖBS) üzerinden takip edilip kaydedildi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune SUAM Acil Tıp Kliniği'ne başvuran 117'si kadın (%57.1), 88'i erkek (%62.3) toplam 205 akut KOAH alevlenme tanılı olgu dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen olguların yaşları 42 ile 104 arasında değişmekte olup ortalaması 71.93'tür.Çalışmamızda 1 ay içinde exitus olan olguların NLR değerleri exitus olmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p7.14'tür. Bu değerin duyarlılığı %100, özgüllüğü %59,1 olarak bulunmuştur (p2'dir. Bu değerin duyarlılığı %63.6, özgüllüğü %77.9 olarak bulunmuştur (p2'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is a common, preventable and treatable chronic disease which has become an important public health problem all over the world and its morbidity and mortality are increasing day by day, becoming an economic and social burden. DECAF score (Dyspnea, Eosinopenia, Consolidation, Acidemia, atrial Fibrillation) is a scoring system used to predict hospitalization and mortality in COPD patients. The neutrophil / lymphocyte ratio (NLR) is a parameter that significantly contributes to the prediction of mortality in various systemic inflammatory events and malignancies. In this study, we aimed to investigate whether or not DECAF score increases mortality sensitivity by adding NLR as a parameter to the calculated DECAF score in acute exacerbations of COPD. Material and methods: Patients with acute COPD exacerbation who admitted to Haydarpaşa Numune Health Application and Research Center Emergency Medicine Clinic, a tertiary health care institution between December 2018 and May 2019, were evaluated prospectively. Demographic information, DECAF scores, peripheral blood neutrophil and lymphocyte levels, outpatient treatment, hospitalization or intensive care unit admission were determined and mortality after one month was monitored and recorded via Hospital Information Management System (HIS) and Death Notification System (OBS). When evaluating the findings obtained in this study, IBM SPSS Statistics 22 for statistical analysis (SPSS IBM, Turkey) program was used. Results: A total of 205 patients with acute COPD exacerbation, 117 females (57.1%) and 88 males (62.3%), who were admitted to Haydarpaşa Numune SUAM Emergency Medical Clinic of Health Sciences University, were included in the study. The ages of the patients included in the study ranged between 42 and 104 and the mean age was 71.93. In our study, NLR values of the patients with exitus within 1 month were found to be significantly higher than those without exitus (p 7.14. The sensitivity and specificity of this value were found to be 100% and 59.1%, respectively (p 2.The sensitivity and specificity were 63.6% and 77.9%, respectively (p 2.