Genç erişkin bireylerde DMFT indeksi ile beck depresyon envanteri sonuçlarının ilişkisi
Relationship between DMFT index and beck depression inventory results in young adult individuals
- Tez No: 910822
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM TORAMAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünya genelinde başta gelen sağlık problemleri arasında ağız sağlığı ve ruh sağlığı ile ilgili hastalıklar yer almaktadır. Gençlik dönemi biyolojik, psikolojik ve sosyal gelişim dönemlerini kapsar ve kişilerin sağlıklarının sorumluluğunu üstlendiği ve kendi sağlık davranışlarını geliştirdiği ergenlik ile yetişkinlik arasındaki bir geçiş dönemi olması nedeniyle ağız ve ruh sağlığı ile bunların belirleyicilerinin incelenmesinde özellikle önemli bir gruptur. Bu çalışmanın temel amacı; Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine başvuran genç erişkin (20-25 yaş) hastaların Beck Depresyon Envanteri (BDE) kullanılarak depresyon belirtilerinin derecesini ölçmek; DMFT (Decayed Missing Filled Teeth Index) indeksi ile çürük, çürüğe bağlı tedavi görmüş ve kaybedilmiş diş sayısını belirlemek; her iki durum ve demografik veriler arasındaki ilişkiyi istatistiksel olarak değerlendirmektir. Çalışmaya dahil edilen %50,7'si erkek (102 kişi) ve %49,3'ü kadın (99 kişi) olmak üzere toplam 201 hastanın ortalama D (Çürük), M (Çekilmiş), F (Dolgulu) ve DMFT skorları sırasıyla 1,66; 0,12; 3,46 ve 5,27 olarak hesaplanırken ortalama BDE skoru ise 14,25 olarak belirlendi. Verilerin istatistiksel analizi sonucunda bireylerin Beck depresyon düzeyi ile D, M, F ve DMFT skorları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilemedi. Bu çalışma, hastalarda ağız sağlığı yönetiminde bireyin psikolojik durumunu dikkate almanın önemini vurgulayarak, depresyona yatkınlık ve diş çürüğü arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmayı ve literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Among the leading health problems worldwide are diseases related to oral health and mental health. Adolescence encompasses biological, psychological, and social developmental periods and is a significant group in examining oral and mental health and its determinants because it is a transition period between adolescence and adulthood when individuals take responsibility for their health and develop their health behaviors. The main objectives of this study were to measure the degree of depression symptoms in young adult patients (20-25 years of age) who presented to Gazi University Faculty of Dentistry using the Beck Depression Inventory (BDI); to determine the number of decayed, restored, and missing teeth using DMFT (Decayed Missing Filled Teeth Index); and to statistically evaluate the relationship between both conditions and demographic data. A total of 201 patients, 50.7% of whom were male (102 persons) and 49.3% were female (99 persons), were included in the study and the mean D (Decayed), M (Missing), F (Filled) and DMFT scores were 1.66; 0.12; 3.46 and 5.27, while the average BDI score was determined as 14.25. As a result of the statistical analysis of the data, no significant relationship was found between the individuals' Beck depression levels and D, M, F, and DMFT scores. This study aims to contribute to the literature by helping to better understand the relationship between depression susceptibility and dental caries by emphasizing the importance of considering the individual's psychological state in oral health management in patients.