Threads of partisanship: Unravelling collective nostalgia in Türkiye through social representations
Partizanlığın dinamikleri: Türkiye'de kolektif nostaljiyi sosyal temsiller aracılığıyla çözümlemek
  1. Tez No: 910823
  2. Yazar: AYŞE GÜL İÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN SAYILAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez, Türkiye'de giderek artan kutuplaşma bağlamında, bireylerin sosyal gruplara aidiyetleri temelinde hissettikleri, o grubun geçmişinin özelliklerinden kaynaklanan geçmişe yönelik özlem duygusu olan kolektif nostalji olgusunu incelemiştir. Çalışma, Türkiye'de partizan kimlikler bağlamında geçmişin, günümüzün, geleceğin ve kolektif nostaljinin sosyal temsillerini araştırmayı amaçlamıştır. Niteliksel bir metodoloji temelinde yarı yapılandırılmış görüşmelere dayanan araştırmada Nisan 2022 ve Nisan 2024 arasında Türkiye'de çeşitli partileri destekleyen 75 kişi ile derinlemesine yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler, MAXQDA programı kullanılarak içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Katılımcıların, kolektif nostalji temsillerinin incelenmesi sonucunda, desteklenen siyasi partinin önemli bir değişken olarak ortaya çıktığı görülmüştür. Osmanlı Nostaljisi, Erken Cumhuriyet Nostaljisi, 70-80'ler Politik Aktivizm Nostaljisi, 90'lar Nostaljisi, Gezi Parkı Nostaljisi, AK Parti'nin Kuruluş Yılları Nostaljisi gibi farklı nostalji çeşitleri katılımcılar tarafından ifade edilmiştir. Araştırmanın temel bulgusu, kolektif nostaljinin, geçmişin, günümüzün ve geleceğin temsillerinin siyasi kimliklerle doğrudan ilişkili olduğunu ve siyasi parti destekçilerinin tarihsel olaylara ve dönemlere parti kimliklerine uygun anlamlar yüklediğini ortaya koymaktadır. Bu durum, kolektif hafızanın ve nostaljinin siyasal yönünü belirginleştirirken, Türkiye'deki artan politik kutuplaşmanın daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. Bulgular, partizan şemalar ve ekonomik, değerlere dayalı ve politik alanlarda algılanan göreceli yoksunluk bağlamında tartışılmaktadır. Bu tezin, Türkiye'de kolektif nostalji ve gruplar arası kutuplaşma ilişkisini daha kapsamlı bir şekilde anlamak için bir temel sağlaması beklenmektedir. Böylece, bu çalışmanın araştırmacılara (1) toplumsal değişimin farklı siyasi gruplar üzerindeki etkisini daha iyi anlama; (2) sosyo-ekonomik ve politik değişim zamanlarında grupların beklenti ve tepkilerini daha iyi analiz etme; (3) kolektif nostaljinin içeriğindeki farklılıkların gruplar arası ilişkiler üzerindeki olası etkilerini daha kapsamlı analiz etme konusunda yardımcı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation explored the phenomenon of collective nostalgia, a nostalgic dream that depends on individuals thinking of themselves as members of certain groups in the increasingly polarising context of Türkiye. It aimed to investigate how past, present, future, and collective nostalgia are socially represented in the context of partisan identities in Türkiye. Based on a qualitative methodology using semi-structured interviews, the study involved in-depth, face-to-face interviews with 75 individuals supporting various political parties in Türkiye, conducted between April 2022 and April 2024. The data were evaluated through content analysis using the MAXQDA. Participants expressed various types of nostalgia, including Ottoman Nostalgia, Early Republic Nostalgia, 70s-80s Nostalgia, 90s Nostalgia, Gezi Park Nostalgia, and Nostalgia for the Founding Years of the AK Party. The main finding of the research indicates that collective nostalgia, along with representations of the past, present, and future, is directly related to political identities, with supporters of political parties ascribing meanings to historical events and periods that align with their party identities. This highlights the political aspect of collective memory and nostalgia and contributes to a better understanding of the increasing political polarisation in Türkiye. The findings are discussed in the context of partisan schemas and perceived relative deprivation on economic, values-based, and political arenas. This dissertation is expected to provide the basis for a more complete understanding of collective nostalgia and its relationship with intergroup polarisation in Türkiye. Thus, it is expected to help researchers to (1) better understand the impact of social change on different political groups, (2) better analyse the expectations and reactions of groups in times of socioeconomic and political change, (3) analyse more comprehensively the possible effects of variations in the content of collective nostalgia on intergroup relations.