Kamuda EBYS gelişiminde altyapı gereksinimleri
Infrastructure requirements in public EBYS development
- Tez No: 910825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAYTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez, kamuda Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) gelişiminde altyapı gereksinimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, belge yönetimi ve EBYS uygulamalarının kamu kurumlarında nasıl işlediği üzerinde detaylı bir inceleme yapılmış; kamu kurumlarının dijital dönüşüm sürecinde karşılaştıkları altyapı ihtiyaçları ele alınmıştır. EBYS'nin etkin bir şekilde uygulanabilmesi için gerekli olan donanım, yazılım ve ağ altyapısı gibi bilgi teknolojileri unsurları da analiz edilmiştir. Tezde, EBYS'nin standartlar ve uyumluluk altyapısına da değinilmiş, sistemin etkinliğini artırmak için uyumlu bir altyapının gerekliliği vurgulanmıştır. Ayrıca, kamuda EBYS uygulamalarında karşılaşılan teknik sorunlar, verimlilik, güvenlik ve performans açısından yapılan analizlerle tartışılmıştır. Bu sorunlar, altyapı eksiklikleri ve sistem entegrasyonunda yaşanan zorluklar olarak belirlenmiş ve bu eksikliklerin giderilmesi için öneriler geliştirilmiştir. Son olarak, altyapı gereksinimlerinin güçlendirilmesi için yapay zeka entegrasyonu önerilmiştir. Yapay zeka, belge sınıflandırma, içerik analizi ve süreç otomasyonu gibi alanlarda EBYS'nin verimliliğini artırarak kamu kurumlarında daha hızlı ve güvenli bir belge yönetimi sağlanmasına katkı sunacağı öne sürülmüştür. Bu tez, kamuda EBYS uygulamalarının başarılı olabilmesi için gerekli altyapı unsurlarının belirlenmesine ve bu altyapının iyileştirilmesine yönelik pratik öneriler sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the infrastructure requirements in the development of Electronic Document Management System (EDMS) in the public sector. In the study, a detailed examination was made on how document management and EDMS applications operate in public institutions; the infrastructure needs that public institutions encounter during the digital transformation process were addressed. Information technology elements such as hardware, software and network infrastructure, which are required for the effective implementation of EDMS, were also analyzed. The standards and compliance infrastructure of EDMS were also mentioned in the thesis, and the necessity of a compatible infrastructure to increase the effectiveness of the system was emphasized. In addition, technical problems encountered in EDMS applications in the public sector were discussed with analyzes made in terms of efficiency, security and performance. These problems were determined as infrastructure deficiencies and difficulties experienced in system integration, and suggestions were developed to eliminate these deficiencies. Finally, artificial intelligence integration was suggested to strengthen the infrastructure requirements. It was suggested that artificial intelligence would contribute to the provision of faster and more secure document management in public institutions by increasing the efficiency of EDMS in areas such as document classification, content analysis and process automation. This thesis aims to determine the necessary infrastructure elements for the successful implementation of EBYS in the public sector and to provide practical suggestions for improving this infrastructure.