Aile hekimliği polikliniğine başvuran hipertansiyon hastalarında depresyon durumu ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin araştırılması
The relationship between depression and quality of life in hypertension patients admitted to family medicine outpatient clinic
  1. Tez No: 910826
  2. Yazar: HAFSA İREM YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ: Hipertansiyon yaşam kalitesini olumsuz etkileyerek depresyon riskini arttıran önemli bir sağlık sorunu olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada aile hekimliği polikliniğine başvuran hipertansiyon hastalarının depresyon düzeyini belirlemek, depresyon düzeyi ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Böylece birinci basamağa başvuran hastalara bütüncül ve hasta merkezli yaklaşarak kapsamlı bakım vermenin önemini vurgulamak hedeflenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine 01.07.2024-31.07.2024 tarihleri arasında çeşitli sebeplerle başvuran toplamda 192 hipertansiyon tanısı almış gönüllü hastaya yüz yüze görüşme yöntemi ile anket uygulanmıştır. Ankette demografik özelliklerin yanı sıra depresyon düzeyinin belirlenmesi için Beck Depresyon Envanteri Ölçeği (BDEÖ), yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla Short Form 12 (SF-12) ölçeği yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Hypertension stands out as a major health concern, adversely impacting quality of life and elevating the risk of depression. This study aims to assess the level of depression in hypertension patients attending a family medicine outpatient clinic and to examine the relationship between depression levels and quality of life. By taking a holistic and patient-centered approach, the study seeks to emphasize the importance of providing comprehensive care to primary care patients. MATERIALS AND METHODS: A total of 192 volunteer patients diagnosed with hypertension, who visited the Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Family Medicine Outpatient Clinic for various reasons between 01.07.2024 and 31.07.2024, were surveyed using a face-to-face interview method. In addition to demographic characteristics, the survey included the Beck Depression Inventory (BDI) to assess depression levels and the Short Form 12 (SF-12) scale to evaluate quality of life.