Obezitenin yaşam kalitesine etkisinde uyku apnesi risk düzeyinin aracılık rolü
The mediating role of sleep apnea risk level in the effect of obesity on quality of life
- Tez No: 910835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ: Obezitenin temeli vücuttaki yağ oranının artışıdır. Ekzokrin ve endokrin birçok sebebi olmakla birlikte alınan ve harcanan kalori dengesizliği obeziteyi oluşturur. Obezite, kişiyi fiziksel ve psikolojik birçok alanda olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini(YK) düşürür. Obezite beraberinde birçok kronik hastalığı getirir. Bunların başında gelenlerden biri de Obstrüktif Uyku Apnesi(OUAS)'dir. OUAS, uyku sırasında oluşan apne ile karakterize tablodur. En sık görülen semptomu gece horlama, gündüz ise aşırı uykululuk halidir. OUAS, hipertansiyon(HT), serebrovasküler olay(SVO) gibi pek çok sorunda öncül olup mortalite ve morbiditeyi arttırır. OUAS ve eşlikçi problemler kişiyi günlük faaliyetlerinde zorlamakta olup YK düzeyini düşürür. Çalışmadaki amacımız obezite ve OUAS risk düzeyinin YK üzerine etkisini, birbirleriyle ilişkisini ve nihayetinde obezitenin YK üzerine etkisinde OUAS risk düzeyinin aracılık rolünü tespit etmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Kesitsel tipte olan çalışmamız 01.07.2024 ile 01.09.2024 tarihleri arasındaki 2 aylık periyotta Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği Obezite Polikliniğine başvuran dahil edilme kriterlerini karşılayan gönüllü 220 obez birey ile yapılmıştır. Sosyodemografik veriler, STOP-BANG anketi ve SF-12 yaşam kalitesi ölçeğini içeren anket yüz yüze doldurulmuş olup ardından“TANITA MC-580”cihazıyla segmental vücut analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: The basis of obesity is the increase in body fat. Although there are many exocrine and endocrine causes, obesity is caused by an imbalance of calories taken in and calories spent. Obesity reduces the quality of life (QoL) by negatively affecting the person in many physical and psychological areas. Obesity brings many chronic diseases with it. One of the leading ones is Obstructive Sleep Apnea (OSAS). OSAS is characterized by apnea that occurs during sleep. The most common symptom is snoring at night and excessive sleepiness during the day. OSAS is a precursor to many problems such as hypertension (HT) and cerebrovascular accident (CVA) and increases mortality and morbidity. OSAS and comorbidities impair daily activities and reduce HRQoL. Our aim in this study was to determine the effect of obesity and OSAS risk level on HRQoL, their relationship with each other and finally the mediating role of OSAS risk level in the effect of obesity on HRQoL. MATERIALS AND METHODS: Our cross-sectional study was conducted with 220 voluntary obese individuals who met the inclusion criteria and applied to Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Family Medicine Clinic Obesity Outpatient Clinic in the 2-month period between 01.07.2024 and 01.09.2024. The questionnaire including sociodemographic data, STOP-BANG questionnaire and SF-12 quality of life scale was completed face-to-face and then segmental body analysis was performed with the“TANITA MC-580”device.