Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuk ve ergenlerin ebeveynlerinin psikolojik dayanıklılık özelliklerinin çocuk ve ergenlerin yaşam kalitesi ve işlevsellikleri ile ilişkisi
The relationship between the psychological resilience characteristics of parents of children and adolescents with attention deficit hyperactivity disorder and the quality of life and functionality of children and adolescents
- Tez No: 910849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SİBEL DURAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
GİRİŞ: Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) yaşam kalitesi ve işlevsellik üzerinde olumsuz etkilere sahip bir klinik durumdur. DEHB'li çocuklarda yaşam kalitesi ve işlevsellik üzerinde etkili birçok faktör tanımlanmıştır. Ancak ebeveynlerin psikolojik dayanıklılıklarının çocukların yaşam kalitesi ve işlevselliği üzerindeki etkisini araştıran çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada ebeveynlerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin DEHB'li çocukların yaşam kalitesi ve işlevselliği üzerine etkisini araştırmak ve bu etkiyi ilaç kullanma durumlarına göre incelemek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma kesitsel bir çalışma olarak İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Kliniği'nde gerçekleştirildi. DEHB tanısı konmuş 7-12 yaş arası ilaç kullanan ve kullanmayan kız ve erkek olgular ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilen sağlıklı kontrol grubu olmak üzere çalışma 3 grup ile gerçekleştirildi. Çalışmada Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam boyu Şekli Türkçe uyarlaması (ÇDŞG-ŞY-T), 4-18 Yaş Çocuk ve Gençler İçin Davranış Değerlendirme Ölçeği: Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği (Child Behavior Check-List = CBCL), Turgay Dikkat Eksikliği ve Yıkıcı Davranış Bozuklukları için DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği (YDB-TDÖ), Barkley Çocuk Dikkat Anketi, Wechsler Çocuklar İçin Zekâ Ölçeği-Gözden Geçirilmiş Formu (WISC-R), Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YİPDÖ), WİBÖ-E (Weiss İşlevsellikte Bozulma Ölçeği-Ebeveyn Formu), ÇİYKÖ-Ebeveyn (Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği-Ebeveyn Formu), ÇİYKÖ-Çocuk (Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği-Çocuk Formu) formları kullanıldı. Sonlanım değişkenleri WİBÖ-E, ÇİYKÖ-E ve ÇİYKÖ-Ç ile değerlendirildi. Verilerin analizi Statistical Package for Social Sciences (SPSS) Windows 26 paket programı (Chicago, İllinois, USA) kullanılarak yapıldı. Sayısal veriler için ikiden fazla grup karşılaştırmasında ANOVA veya Kruskal Wallis testleri kullanıldı. Korelasyon analizinde normal dağılan verilerde Pearson, normal dağılıma uymayan verilerde Spearman korelasyon testi uygulandı. ÇİYKÖ çocuk, ÇİYKÖ ebeveyn, WİBÖ-E ve YİPDÖ puanları için yordayıcı faktörlerin saptanmasında lineer regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) is a clinical condition that negatively impacts quality of life and functionality. Numerous factors affecting the quality of life and functionality of children with ADHD have been identified. However, studies investigating the effect of parental psychological resilience on the quality of life and functionality of children are limited. This study aimed to examine the effect of parental psychological resilience levels on the quality of life and functionality of children with ADHD and to evaluate this effect according to medication use. MATERIAL AND METHODS: This cross-sectional study was conducted at the Izmir Dr. Behçet Uz Children's Hospital, Department of Child and Adolescent Psychiatry. The study included three groups: boys and girls aged 7–12 with a diagnosis of ADHD who were either on medication or not, and a healthy control group matched by age and gender. The study used the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Present and Lifetime Version adapted for Turkish, the Child Behavior Checklist (CBCL) for children and adolescents aged 4–18, the DSM-IV-Based Screening and Assessment Scale for Disruptive Behavior Disorders (DBD Rating Scale), the Barkley Child Attention Questionnaire, the Wechsler Intelligence Scale for Children-Revised (WISC-R), the Adult Resilience Scale (ARS), the Weiss Functional Impairment Rating Scale-Parent Form (WFIRS-P), and the Pediatric Quality of Life Inventory Parent Form (PedsQL-Parent) and Child Form (PedsQL-Child). The primary outcome variables were assessed using WFIRS-P, PedsQL-Parent, and PedsQL-Child. Data analysis was performed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) Windows 26 (Chicago, Illinois, USA). For comparing more than two groups in numerical data, ANOVA or Kruskal-Wallis tests were used. For correlation analysis, Pearson's test was applied to normally distributed data, and Spearman's test was used for non-normally distributed data. Linear regression analysis was used to determine predictive factors for PedsQL Child, PedsQL Parent, WFIRS-P, and ARS scores. Statistical significance was set at p < 0.05 for all tests. RESULTS: A total of 163 participants were included in the study: 51 in the control group, 54 in the medicated ADHD group, and 58 in the non-medicated ADHD group. Scores on the WFIRS-P and both PedsQL Parent and Child forms indicated that functionality and quality of life were lower in the ADHD groups compared to the control group in most total scores and subcategories. Additionally, a significant negative correlation was found between the PedsQL Parent and Child scores, as well as with functionality assessed by WFIRS-P. Significant predictors for the PedsQL Child scores were the total ARS score and the attention deficit scores on the DBD Rating Scale. For the PedsQL Parent scores, significant predictors included group category (control, medicated ADHD, and non-medicated ADHD), the total DBD score, and the total Oppositional Defiant Disorder scores on the DBD Rating Scale. Predictors for WFIRS-P scores included the ARS score, total attention deficit scores on the DBD, and total Oppositional Defiant Disorder scores. CONCLUSIONS: This study demonstrated that as parental psychological resilience decreases, the quality of life and functionality of children with ADHD also decline. We found a bidirectional relationship, indicating that as the severity of children's attention deficit symptoms increases, parental psychological resilience decreases. While our findings suggest a positive impact of medication use on outcome parameters, we believe that a holistic approach, involving families, should not be overlooked in managing the treatment of children with ADHD. Supporting parents with education and intervention programs may positively impact children's quality of life.