Türkiye'de visna-maedi enfeksiyonunun seroepidemiyolojisi ve virüs izolasyonu
Seroepidemiological investigation of maedi-visna virus in Turkey and virus isolation attempts
  1. Tez No: 91087
  2. Yazar: MEHMET TOLGA TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAY ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
50 ÖZET Türkiye'de Visna-Maedi Enfeksiyonunun Seroepidemiyolojisi ve Virus İzolasyonu. Visna-Maedi, klinik ve patolojik olarak iki ayrı formda gözlenen ve inkubasyon süresinin uzun olması nedeniyle yavaş seyirli virus enfeksiyonlan içersinde yer alan, koyunların viral bir enfeksiyonudur. Enfeksiyonun Türkiye'de varlığı yapılan çalışmalar ile daha önce ortaya konmuştur. Bu araştırmada ise, Visna-Maedi enfeksiyonunun varlığı bilinen işletmelerde bulunan koyunlar örneklenerek, enfeksiyonun takibinin yapılması ve Visna-Maedi virüsünün humoral ve hücresel immun yanıtın varlığına rağmen hayvanlarda persiste kalması nedeniyle, seropozraT hayvanlardan virus izolasyonu amaçlanmıştır. Bu amaçla, kamuya ait 10 koyun yetiştiriciliği işletmesinde bulunan 628 koyundan kan örneği sağlanmıştır. Visna-Maedi antikoru yönünden AGID testi ile kontrol edilen 628 koyundan 168 adetinde (%26.7), örneklenen işletmelerden 9 adetinde (%90) enfeksiyonun varlığı saptanmıştır. Visna-Maedi antikoru saptanan koyunlara ait löykosit örneklerinden virus izolasyonu amacıyla koyun choroid plexus (SCP) hücre kültürü kullanılmış ve 2 koyuna ait löykosit örneğinde, Visna-Maedi virusu için spesifik olan çok çekirdekli dev hücresi oluşumuyla karakterize sitopatolojik etki (CPE) oluşumu tespit edilmiş olup, izolatlann İndirekt İmmunfloresan testi ile identifikasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY Seroepidemiological Investigation of Maedi-Visna Virus in Turkey and Virus Isolation Attempts. Maedi-visna (MV) is an important virus infection of sheep having prolonged incubation period (slow disease) and reflecting two distinct forms clinically and pathologically. Presence of the infection in Turkey have been shown by previous researches. In this study, sheep flocks which were proven to be infected with MV virus previously were sampled in order to screen the present status of infection and to isolate the causative agent from seropositive individuals, since the virus might be persistent in such animals instead of affective humoral and cellular immunity. For this purpose the blood samples were taken from 628 sheep in 10 flocks. In 168 (26.7%) of the serum samples, MV-specific antibodies were detected by AGID assay and presence of the infection were verified in 9 of the flocks sampled. For virus isolation attempts, leukocyte samples obtained from seropositive sheep were inoculated into SCP cell line. In two SCP cultures, lentivirus specific cytopathic changes characterised by formation of multinuclear giant cells were observed. Identification of these two isolates was carried out by indirect-immunoflourescence test.