Temizlik kağıt ürünleri sektöründe değer akış haritalama yöntemiyle süreç iyileştirme çalışması
Process improvement study using value stream mapping method in the tissue paper products industry
- Tez No: 910890
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN FIĞLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Son yıllarda rekabetin iş dünyasında yoğunlaşması, firmalar için hem bir fırsat hem de bir tehdit oluşturmaktadır. Müşterinin söz sahibi olduğu günümüz iş ortamında, firmalar rekabet avantajı sağlayabilmek için esnek iş süreçlerine sahip olmak durumundadır. İşletmeler bu amaçlara ulaşabilmek için son dönemlerde yalın üretim tekniklerini yaygın olarak kullanmakta ve üretim süreçlerini iyileştirmektedir. Yalın üretimin prensiplerinden biri de değer akış haritalama yöntemidir. Değer akış haritalama çalışması bir işletmede hammadde girişinden, ürünün müşteriye sevkine kadar uygulanan tüm süreç adımlarını kapsar. Değer akış haritalama yönteminde öncelikle uçtan uca operasyonel tüm süreçler analiz edilerek mevcut durum haritası oluşturulmakta, mevcut durumdaki darboğazlar üzerinde çalışılarak iyileştirme fırsatları değerlendirilmekte ve bu fırsatlar doğrultusunda gelecek durum haritası çıkartılarak yüksek etkinlik, verimlilik ve kaliteye sahip süreçler tasarlanmaktadır. Bu tez çalışmasında yalın üretim sistemine sahip bir işletmede, Değer Akış Haritalama yöntemiyle, ürün bazında A tuvalet kağıdının üretim sürecine ilişkin tüm işlem ve aktiviteler sorgulanarak iyileştirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The intensification of competition in the business world in recent years poses both an opportunity and a threat for companies. In today's business environment, where the customer has a say, companies must have flexible business processes in order to gain competitive advantage. In order to achieve these goals, businesses have recently widely used lean production techniques and improved their production processes. One of the principles of lean production is the value stream mapping method. Value stream mapping study covers all process steps applied in a business, from raw material entry to the shipment of the product to the customer. In the value stream mapping method, first of all, all end-to-end operational processes are analyzed to create a current state map, by working on the current bottlenecks, improvement opportunities are evaluated, and in line with these opportunities, a future state map is created and processes with high effectiveness, efficiency and quality are designed. In this thesis work, improvements were made by investigating all processes and activities related to the production process of toilet paper A on a product basis that using the Value Stream Mapping method in a company which has lean production system.