Pektus ekskavatum olgularında tedavi sonuçlarının ve memnuniyet düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of treatment outcomes andsatisfacti̇on levels in pectus excavatum cases
- Tez No: 910891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN SAPMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği'nde pektus ekskavatum (PE) nedeni ile Nuss barı ile minimal invaziv pektus ekskavatum düzeltme cerrahisi (MIRPE) ameliyatı yapılan ve vacuum bell tedavisi alan hastaların tedavi sonuçlarının retrospektif bir değerlendirmesini gerçekleştirmektir. Ayrıca çalışmanın amacı, görüntüleme yöntemi olarak iki yönlü göğüs radyografisi ile takip ve tedavisinin yapılabilirliğini değerlendirmektir. Bu bağlamda PE tanılı hastalarda cerrahi girişim ve cerrahi girişim yapılmadan verilen tedavinin birbirlerine karşı üstünlüklerini değerlendirirken, hastalık yönetiminde mevcut zorlukları anlamak ve gelecekteki tedavi seçeneklerine yol göstermektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ocak 2018 ile Eylül 2024 tarihleri arasında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği'nde PE nedeni ile vacuum bel tedavisi alan ve Nuss barı (MIRPE) ile opere edilen toplamda 61 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelerde hastaların yaş, cinsiyet, deformite tipi, Haller indexi (HI), yatış süresi, komplikasyon, bar tipi, sütur tipi ve sayısı, stabilizatör sayısı, radyolojik özellikleri, toplam tedavi süreleri kaydedilmiştir. Ek olarak hastalardaki memnuniyet düzeyleri ile ilgili veriler kaydedilmiştir. İstatistiksel analizlerde Shapiro-Wilk, Ki-kare, Fisher'ın Kesin Testi ve Pearson Korelasyon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to retrospectively evaluate the treatment outcomes of patients with pectus excavatum (PE) who underwent minimally invasive pectus excavatum surgery (MIRPE) with Nuss bar and received vacuum bell therapy at the Thoracic Surgery Clinic of Gülhane Training and Research Hospital. Additionally, the study aims to demonstrate the feasibility of follow-up and treatment using two-view chest radiography as an imaging method. In this context, the study seeks to assess the relative advantages of surgical intervention and non-surgical treatment in patients with PE, while understanding the current challenges in disease management and guiding future treatment options. Materials and Methods: In this study, the data of 61 patients treated with vacuum bell therapy and Nuss bar surgery (MIRPE) for PE at the Thoracic Surgery Clinic of Gülhane Training and Research Hospital between January 2018 and September 2024 were retrospectively evaluated. The patients' age, gender, type of deformity, Haller index (HI), length of hospital stay, complications, bar type, suture type and number, number of stabilizers, radiological features, and total treatment duration were recorded. Additionally, patient satisfaction levels were documented. Statistical analyses were conducted using the Shapiro-Wilk test, Chi-square test, Fisher's Exact Test, and Pearson Correlation test. A p-value of less than 0.05 was considered statistically significant. Results: The average age of the 61 patients who underwent Nuss bar surgery (MIRPE) and vacuum bell therapy for PE was 14.9 years (range: 4-21), with the majority being male (n=51). The mean HI was found to be 3.71 (range: 2.02-13.54). The average hospital stay for patients who underwent Nuss bar surgery was 4.2 days (range: 2-16), and the complication rate was 29.3% (n=12).